1- Choice C is correct
The correct answer is The two quantities are equal. Choose different values for a and b and find the values of quantity A and quantity B. a=2 and b=3, then: Quantity A: |2\ -\ 3|=|-\ 1|=1 Quantity B: |3\ -\ 2|=|1|=1 The two quantities are equal. a=-\ 3 and b=2, then: Quantity A: |-\ 3\ -\ 2|=|-\ 5|=5 Quantity B: |2\ -\ (-\ 3)|=|2\ +\ 3|=5 The two quantities are equal. Any other values of a and b provide the same answer.
|
2- Choice B is correct
The correct answer is Quantity B is greater. 6\% of = 5\% of y → 0.06\ x = 0.05\ y→x=\frac{0.05}{0.06} \ y→x=\frac{5}{6}\ y, therefore, y is bigger than x.
|
3- Choice D is correct
The correct answer is The relationship cannot be determined from the information given. Choose different values for x and find the value of quantity A. x=1 , then: Quantity A: \frac{1}{x}\ +\ x= \frac{ 1}{1}\ +\ 1=2 Quantity B is greater x=0.1, then: Quantity A: \frac{1}{x}\ +\ x= \frac{ 1}{0.1}\ +\ 1=10\ +\ 1=11 Quantity A is greater The relationship cannot be determined from the information given.
|
4- Choice A is correct
The correct answer is Quantity A is greater. prime factoring of 55 is: 5\ ×\ 11 prime factoring of 210 is: 2\ ×\ 3\ ×\ 5\ ×\ 7 Quantity A = 5 and Quantity B = 2
|
5- Choice C is correct
The correct answer is The two quantities are equal. The profit of their business will be divided between Emma and Sophia in the ratio 3 to 4 respectively. Therefore, Emma receives \frac{3}{7} of the whole profile and Sophia receives \frac{4}{7} of the whole profile. Quantity A: The money Emma receives when the profit is $560 equals: \frac{3}{7}\ ×\ 560=240 Quantity B: The money Sophia receives when the profit is $420 equals: \frac{4}{7}\ ×\ 420=240 The two quantities are equal.
|
6- Choice E is correct
The correct answer is 5\sqrt{5} V_1=\frac{4\ π}{3}\ (\frac{5}{2})^3 V_2=\frac{4\ π}{3}\ (\frac{\sqrt5 }{2})^3 → \frac{ V_1}{V_2} =5\sqrt5
|
7- Choice D is correct
The correct answer is x=22, \ y=48 \begin{cases}-\ \frac{x}{2}\ +\ \frac{y}{4}=1\\ -\ \frac{5\ y} {6}\ +\ 2\ x=4\end{cases} →multiply the top equation by 4 then: \begin{cases} -\ 2\ x\ +\ y=4 \\ -\ \frac{5\ y}{6}\ +\ 2\ x\ =4 \end{cases} →add two equations \frac{1}{6} \ y=8→y=48, plug in the value of y into the first euation. → x=22
|
8- Choice D is correct
The correct answer is 2^{16} We know that,\sqrt[n]{a^m }=a^{\frac{m}{n}} then: \sqrt{y}=\sqrt{2^4} =2^2=4→(2^4)^4=2^{16}
|
9- Choice B is correct
The correct answer is 61.28 average = \frac{sum \ of\ terms }{number \ of\ terms} The sum of the weight of all girls is: 18 \ ×\ 60 = 1080 kg The sum of the weight of all boys is: 32 \ ×\ 62 = 1984 kg The sum of the weight of all students is: 1080 \ +\ 1984 = 3064 kg average = \frac{3064 }{50} = 61.28
|
10- Choice D is correct
The corrcet answer is 300\% Write the equation and solve for B: 0.60 A = 0.20 B, divide both sides by 0.20, then you will have \frac{0.60}{0.20} A = B, therefore: B = 3 A, and B is 3 times of A or it’s 300\% of A.
|
11- Choice B is correct
The correct answer is 2 (x\ -\ 2)^3=27→x\ -\ 2=3→x=5 →(x\ -\ 4)\ (x\ -\ 3)=(5\ -\ 4)\ (5\ -\ 3)=(1)\ (2)=2
|
12- Choice A is correct
The correct answer is 9 average=\frac{sum \ of\ terms}{number \ of\ terms} → \frac{x\ +\ y\ +\ 5}{3}=5→x\ +\ y=10 \begin{cases}x\ +\ y=10\\ x\ -\ y=-\ 8\end{cases} add both equations: 2\ x=2→x=1→y=9→x\ ×\ y=9
|
13- Choice D is correct
The correct answer is 5 cm Formula for the Surface area of a cylinder is: SA=2\ π\ r^2+2\ π\ r\ h\ \to 150\ π=2\ π\ r^2\ +\ 2\ π\ r\ (10)\to r^2\ +\ 10\ r\ -\ 75=0 (r\ +\ 15)\ (r\ -\ 5)=0\to r=5 or r= -\ 15 (unacceptable)
|
14- Choice E is correct
The correct answer is y = x The slop of line A is: m=\frac{y_2\ -\ y_1}{x_2\ -\ x_1 }=\frac{3\ -\ 2}{4\ -\ 3}=1 Parallel lines have the same slope and only choice E (y=) has slope of 1.
|
15- Choice B is correct
The correct answer is 31,752 number of Mathematics book: 0.3\ ×\ 840=252 number of English book: 0.15\ ×\ 840=126 product of number of Mathematics and number of English book: 252\ ×\ 126=31,752
|
16- Choice D is correct
The correct answer is 108^°,54^° The angle α is: 0.3\ ×\ 360=108^° The angle β is: 0.15\ ×\ 360=54^°
|
17- Choice B is correct
The correct answer is 120 According to the chart, 50\% of the books are in the Mathematics and Chemistry sections. Therefore, there are 420 books in these two sections. 0.50 \ ×\ 840 = 420 γ\ +\ α=420, and γ=\frac{2}{5}\ α Replace γ by \frac{2}{5} \ α in the first equation. γ\ +\ α=420→\frac{2}{5} α\ +\ α=420→\frac{7}{5} \ α=420→multiply both sides by \frac{5}{7} (\frac{5}{7})\ \frac{7}{5} α=420\ ×\ (\frac{5}{7})→α=\frac{420\ ×\ 5}{7}=300 α=300→γ=\frac{2}{5} α→γ=\frac{2}{5}\ ×\ 300=120 There are 120 books in the Chemistry section.
|
18- Choice A is correct
The correct answer is 8 We have: (x\ +\ 2)\ (x\ +\ p)=x^2\ +\ (2\ +\ p)\ x\ +\ 2\ p→2\ +\ p=6→p=4 and r=2\ p=8
|
19- Choice B is correct
The correct answer is 10 This question is a combination problem. The formula for combination is: nCr = \frac{n!}{r!\ (n\ -\ r)!} This formula is for the number of possible combinations of r objects from a set of n objects. Using the information in the question: 5C3 = \frac{5!}{3!\ (5\ -\ 3)!}=\frac{5\ × \ 4\ ×\ 3\ ×\ 2\ ×\ 1}{3\ ×\ 2\ ×\ 1\ ×\ (2\ ×\ 1)}=10
|
20- Choice C is correct
The correct answer is 8 Plug in the value of each option in the inequality. A.1 (1\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (1)\ -\ 1→2>2 No! B. 6 (6\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (6)\ -\ 1→17>17 No! C. 8 (8\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (8)\ -\ 1→37>23 Bingo! D. 3 (3 \ -\ 2)^2\ +\ 1 >3\ (3)\ -\ 1→2>8 No! C 4 (4\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (4)\ -\ 1→5>11 No!
|
20- Choice C is correct
The correct answer is 8 Plug in the value of each option in the inequality. A.1 (1\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (1)\ -\ 1→2>2 No! B. 6 (6\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (6)\ -\ 1→17>17 No! C. 8 (8\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (8)\ -\ 1→37>23 Bingo! D. 3 (3 \ -\ 2)^2\ +\ 1 >3\ (3)\ -\ 1→2>8 No! C 4 (4\ -\ 2)^2\ +\ 1>3\ (4)\ -\ 1→5>11 No!
|
21- Choice C is correct
The correct answer is The two quantities are equal. Simplify both quantities. Quantity A: (-\ 5)^4=(-\ 5)\ ×\ (-\ 5)\ ×\ (-\ 5)\ × \ (- \ 5)=625 Quantity B: 5\ ×\ 5\ ×\ 5\ ×\ 5=625 The two quantities are equal.
|
22- Choice C is correct
The correct answer is The two quantities are equal. Quantity A is: \frac{3\ +\ 4\ +\ x}{3}=3→x=2 Quantity B is: \frac{2\ +\ (2\ -\ 6)\ +\ (2\ +\ 4)\ +\ (2\ ×\ 2)}{4}=2
|
23- Choice D is correct
The correct answer is The relationship cannot be determined from the information given. Simply change the fractions to decimals. \frac{4}{5}=0.80 \frac{6}{7}=0.857… \frac{5}{6}=0.8333… As you can see, x lies between 0.80 and 0.857… and it can be 0.81 or 0.84. The first one is less than 0.833… and the second one is greater than 0.833… The relationship cannot be determined from the information given.
|
24- Choice B is correct
The correct answer is Quantity B is greater. \frac{1}{3^n} <\frac{1}{27} → 3^{-\ n}<3^{-\ 3}→-\ <-\ 3,divide both side by-\ 1→n>3
|
25- Choice A is correct
The correct answer is Quantity A is greater. Simplify quantity B. Quantity B: (\frac{x}{6})^6=\frac{x^6}{6^6} Since, the two quantities have the same numerator (x^6) and the denominator in quantity B is bigger (6^6>6), then the quantity A is greater.
|
26- Choice A is correct
The correct answer is Quantity A is greater. Use PEMDAS (order of operation): Quantity A = 5 \ +\ 8 \ ×\ (–\ 2)\ –\ [4 \ +\ 22 \ ×\ 5] \ ÷\ 6 = 5 \ +\ 8 \ ×\ (–\ 2) \ –\ [4 \ +\ 110] \ ÷\ 6 = 5 \ +\ 8 \ ×\ (–\ 2) \ –\ [114] \ ÷\ 6 = 5 \ +\ (–\ 16) \ –\ 19 = 5 \ +\ (–\ 16) \ – \ 19 = –\ 11 \ –\ 19 = –\ 30 Quantity B = [6 \ ×\ (–\ 24) \ +\ 8] \ –\ (–\ 4)\ +\ [4 \ ×\ 5] \ ÷\ 2 = [–\ 144 \ +\ 8] \ –\ (–\ 4) \ +\ [20] \ ÷\ 2 = [–\ 144 \ +\ 8] \ –\ (–\ 4) \ +\ 10 = [–\ 136] \ –\ (–\ 4) \ +\ 10 = [–\ 136] \ +\ 4 \ +\ 10 = –\ 122 -\ 30>-\ 122
|
27- Choice C is correct
The correct answer is I and III only. I. |a|<1→-\ 1<a<1 Multiply all sides by b. Since, b>0→-\ b<b\ a<b II. Since, -\ 1<a<1,and a<0→-\ a>a^2>a (plug in \frac{-\ 1}{2}, and check!) III. -\ 1<a<1,multiply all sides by 2,then: -\ 2<2a<2,subtract 3 from all sides,the: -\ 2\ -\ 3<2\ a\ -\ 3<2\ -\ 3→-\ 5<2\ a\ -\ 3<-\ 1
|
28- Choice C is correct
The correct answer is 12 The ratio of boy to girls is 4:7. Therefore, there are 4 boys out of 11 students. To find the answer, first divide the total number of students by 11, then multiply the result by 4. 44 \ ÷\ 11 = 4 ⇒ 4 \ ×\ 4 = 16 There are 16 boys and 28\ (44 \ –\ 16) girls. So, 12 more boys should be enrolled to make the ratio 1:1
|
29- Choice A is correct
The correct answer is 45 First, find the number. Let x be the number. Write the equation and solve for x. 150 \% of a number is 75, then: 1.5\ ×\ x=75 ⇒ x=75\ ÷\ 1.5=50 90 \% of 50 is: 0.9 \ ×\ 50 = 45
|
30- Choice D is correct
The correct answer is 11 Check each option provided: A. 1 \frac{4\ +\ 5\ +\ 8\ +\ 11\ +\ 12}{5}=\frac{40}{5}=8 B. 4 \frac{1\ +\ 5\ +\ 8\ +\ 11\ +\ 12}{5}=\frac{37}{5}=7.4 C. 5 \frac{1\ +\ 4\ +\ 8\ +\ 11\ +\ 12}{5}=\frac{36}{5}=7.2 D. 11 \frac{1\ +\ 4\ +\ 5\ +\ 8 \ +\ 12}{5}=\frac{30}{5}=6 E. 12 \frac{1\ +\ 4\ +\ 5\ +\ 8\ +\ 11}{5}=\frac{29}{5}=5.8
|
31- Choice C is correct
The correct answer is 72 length of the rectangle is: \frac{5}{4}\ ×\ 16=20 perimeter of rectangle is: 2\ ×\ (20\ +\ 16)=72
|
32- Choice B is correct
The correct answer is 0.88 D To find the discount, multiply the number by (100\% \ – rate of discount). Therefore, for the first discount we get: (D) (100\% \ –\ 20\%) = (D) (0.80) = 0.80 D For increase of 10\%: (0.85 D) (100\% \ +\ 10\%) = (0.85 D) (1.10) = 0.88 D = 88\% of D
|
33- Choice D is correct
The correct answer is 24 Let x be the length of AB, then: 15=\frac{x\ ×\ 5}{2}→x=6 The length of AC =\sqrt{6^2\ +\ 8^2 }=\sqrt{100}=10 The perimeter of ∆ABC=6\ +\ 8\ +\ 10=24
|
34- Choice D is correct
The correct answer is 𝑚=0, y\ −intercept =4 Since line l is parallel to x-axis, therefore the slope of l is equal to 0 and the value of y is the same as the value of y in the point (-\ 3, 4). Therefore, y-intercept is 4.
|
35- Choice A is correct
The correct answer is January and February First find the number of pants sold in each month. A. January: 110, February: 88, March: 90, April: 70, May: 85, June: 65 Check each option provided. January and February, (\frac{110 \ - \ 88}{110}) \ × \ 100=\frac{22}{110} \ × \ 100=20\% B. February and March, there is an increase from February to March. C. March and April (\frac{90 \ - \ 70}{90}) \ × \ 100=\frac{20}{90} \ × \ 100=22.22\% D. April and May: there is an increase from April to May May and June (\frac{85 \ - \ 65}{85}) \ × \ 100=\frac{20}{85} \ × \ 100=23.53\%
|
36- Choice D is correct
The correct answer is 147.5, 30 Let’s order number of shirts sold per month: 130,140,145,150,160,170 median is: \frac{145 \ + \ 150}{2}=147.5 Let’s list the number of shoes sold per month: 20,25,25,35,35,40 mean is: \frac{20 \ + \ 25 \ + \ 25 \ + \ 35 \ + \ 35 \ + \ 40}{6}=\frac{180}{6}=30
|
37- Choice E is correct
The correct answer is 50 Let x be the number of shoes need to be added in April. Then: \frac{70}{20 \ + \ x}=(\frac{5}{17}) \ (\frac{85}{25}) →\frac{70}{20 \ + \ x}=\frac{425}{425}=1→ 70=20 \ + \ x→x=50
|
38- Choice B is correct
The correct answer is -\ 12 |x\ -\ 2\ x\ -\ 5\ +\ 7|=4→ |-\ x\ +\ 2|=4 →-\ x\ +\ 2=4 or-\ x\ +\ 2=-\ 4 →x=-\ 2 or x=6 The product of all possible values of x = (-\ 2)\ ×\ 6=-\ 12
|
39- Choice D is correct
The correct answer is 40 The area of ∆BED is 16, then: \frac{4\ ×\ AB}{2}=16→4\ ×\ AB=32→AB=8 The area of ∆BDF is 18, then: \frac{3\ ×\ BC}{2}=18→3\ ×\ BC=36→BC=12 The perimeter of the rectangle is = 2\ ×\ (8\ +\ 12)=40
|
40- Choice E is correct
The correct answer is 4\sqrt{3} Based on triangle similarity theorem: \frac{a}{a\ +\ b}=\frac{c}{3}→c=\frac{3\ a}{a\ +\ b}=\frac{3\sqrt3}{3\sqrt3}=1→ area of shaded region is: (\frac{c\ +\ 3}{2})\ (b)=\frac{4}{2}\ ×\ 2\sqrt{3}=4\sqrt{3}
|