1- Choice A is correct
The correct answer is 3 \ N \ + \ 4 = 28 Three times a number N is 3 \times \ N. When 4 is added to it, the result is: 4 \ + \ 3 \times \ N= 28 → 3 \ N \ + \ 4 = 28
|
2- Choice D is correct
The correct answer is 2 \frac{8}{3} \ - \ \frac{2}{3} = \frac{6}{3} = 2
|
3- Choice A is correct
The correct answer is 8 56 divided by 3, the remainder is 2. 90 divided by 8, the remainder is also 2.
|
4- Choice C is correct
The correct answer is 8 42 = 4 \times N \ + \ 10 → 4 \ N = 42 \ - \ 10 = 32→ N = 8
|
5- Choice A is correct
The correct answer is 45 All angles in a triangle sum up to 180 degrees. The triangle provided is an isosceles triangle. In an isosceles triangle, the three angles are 45, \ 45, and 90 degrees. Therefore, the value of x is 45.
|
6- Choice C is correct
The correct answer is 80 The ratio of red marbles to blue marbles is 6 to 3. Therefore, the total number of marbles must be divisible by 9. 6 \ + \ 3 = 9 80 is the only one that is not divisible by 9.
|
7- Choice D is correct
The correct answer is 2,975 3,500 \ - \ 525 = 2,975
|
8- Choice D is correct
The correct answer is 16 4\ + \ 3 = 7 7 \ + \ 4 = 11 11 \ + \ 5 = 16 16 \ +\ 6 = 22
|
9- Choice B is correct
The correct answer is 14 4 percent of 350 = \frac{4}{100} \times 350 = \frac{1}{25} \times 350 = \frac{350}{25} = 14
|
10- Choice A is correct
The correct answer is 16 cm^2 Area of a square = side \times side = 16 → side = 4 Perimeter of a square = 4 \times side = 4 \times 4 = 16
|
11- Choice C is correct
The correct answer is 3 Dividing 135 by 4 leaves a remainder of 3.
|
12- Choice A is correct
The correct answer is 36 The length of the rectangle is 12. Then, its width is 6. 12 \div 2 = 6 Perimeter of a rectangle = 2 \times width + \ 2 \times length = 2 \ × \ 6 \ + \ 2 \ × \ 12 = 12 \ + \ 24 = 36
|
13- Choice B is correct
The correct answer is $500 $75 off is the same as 15 percent off. Thus, 15 percent of a number is 7. Then: 15\% of x = 75 → 0.15\ x = 75 → x = \frac{75}{0.15} = 500
|
14- Choice B is correct
The correct answer is 2,700 3,000 \ + A - \ 300 = 5,400 → 3,000 \ + A =5,400 \ +\ 300 =5,700 → A =5,700 \ - \ 3,000 = 2,700
|
15- Choice A is correct
The correct answer is y \ - \ 5 Mike's Money = y Jack's Money = y \ + \ 15 Jack gives Mike $10 → y \ + \ 15 \ - \ 10 = y \ - \ 5
|
16- Choice B is correct
The correct answer is 1 x \ + \ 5 = 8 → x = 3 3 \ y = 12 → y = 4 y \ - \ x = 4 \ - \ 3 = 1
|
17- Choice A is correct
The correct answer is $13.25 25 percent of $53.00 is $13.25. (Remember that 25 percent is equal to one fourth)
|
18- Choice A is correct
The correct answer is 0.5 \frac{4}{3}=1.33, the only choice provided that is less than 0.5 is choice A. \frac{4}{3} = 1.33 \ > \ 0.5
|
19- Choice C is correct
The correct answer is 140 256 \ - \ x \ + \ 104 = 220 → 256 \ - \ x = 220 \ - \ 104 = 116 → x = 256 \ - \ 116 = 140
|
20- Choice B is correct
The correct answer is 2.65 7.25 \ - \ 4.6 = 2.65
|
21- Choice C is correct
The correct answer is 7 N \times (7 \ -\ 5) = 14 → N \times 2 = 14 → N = 7
|
22- Choice B is correct
The correct answer is 0.3954 Of the numbers provided, 0.3954 is the greatest.
|
23- Choice D is correct
The correct answer is 40 \frac{1}{5} of students are girls. Therefore, \frac{4}{5} of students in the class are boys. \frac{4}{5} of 50 is 40. There are 40 boys in the class. \frac{4}{5} \times 50 = \frac{200}{5} = 40
|
24- Choice A is correct
The correct answer is 6 The closest number to 6.03 is 6.
|
25- Choice C is correct
The correct answer is 920 300 \ + \ \Box \ - \ 120 = 1,200 → 300 \ + \ \Box = 1,200 \ + \ 120 = 1,220 \Box = 1,220 \ – \ 300 =920
|
26- Choice A is correct
The correct answer is 11 If x \ ∎ \ y = 4 \ x\ +\ y\ - \ 5, Then: 2\ ∎ \ 8 = 4 (2) \ + \ 8 \ - \ 5 = 8 \ + \ 8 \ - \ 5 = 11
|
27- Choice A is correct
The correct answer is 0.166 \frac{5}{6} \ - \ \frac{2}{3} = \frac{5}{6} \ - \ \frac{4}{6} = \frac{1}{6} =0.166
|
28- Choice C is correct
The correct answer is 250 pounds 210 \ + \ 40 = 250
|
29- Choice A is correct
The correct answer is (3 \times \ 2 \ + 4) \div \ 2= 4 (3 \times \ 2 \ + 4) \div \ 2= 5 not 4
|
30- Choice A is correct
The correct answer is 147.5 Let’s order number of shirts sold per month: 130, \ 140,\ 145, \ 150, \ 160, \ 170 Median is the number in the middle. Since, there are 6 numbers (an even number) the Median is the average of numbers 3 and 4: Median is: \frac{145 \ + \ 150}{2} = 147.5
|
31- Choice B is correct
The correct answer is 60 hours Speed = \frac{distance}{time} 70 = \frac{4,200}{time} → tme = \frac{4,200}{70} = 60 It takes Ann about 60 hours to go from city A to city B.
|
32- Choice C is correct
The correct answer is Thousandths
|
33- Choice A is correct
The correct answer is 10 240 \div 24 = 10
|
34- Choice D is correct
The correct answer is 0.8 \frac{12}{15} = 0.8
|
35- Choice A is correct
The correct answer is 6 6 is NOT a prime factor. (it is divisible by 2 and 3)
|
36- Choice C is correct
The correct answer is 21 5 \ a\ +\ 15 = 120 5 \ a = 120 \ - \ 15 5\ a = 105 a = 21
|
37- Choice D is correct
The correct answer is 9 \frac{1}{4} of 36 hours is 9 hours. \frac{1}{4} \times 36 = \frac{36}{4} = 9
|
38- Choice B is correct
The correct answer is 0.31 \frac{31}{1,00} = 0.31
|
38- Choice B is correct
The correct answer is 0.31 \frac{31}{1,00} = 0.31
|
39- Choice B is correct
The correct answer is 2 The factors of 14 are: \left\{ 1, \ 2, \ 7, \ 14 \right\} The factors of 24 are: \left\{ 1, \ 2, \ 3 ,\ 4, 6 ,\ 8,12 , \ 24 \right\} greatest common factor (GCF) = 2
|
40- Choice C is correct
The correct answer is 12 Use the Pythagorean Theorem to find the length of the third side: a^2 \ + \ b^2 = c^2 3^2 \ + \ 4^2 = c^2 25= c^2 c = 5 The perimeter of the triangle is: 3 \ + \ 4 \ + \ 5 = 12
|
41- Choice D is correct
The correct answer is 36,512 thirty-six thousand, five hundred twelve is written as 36,512
|
42- Choice A is correct
The correct answer is 15 From choices provided, only 15 is NOT a multiple of 4.
|
43- Choice C is correct
The correct answer is 10,000 The question is that number 85,264.86 is how many times of number 8.526486. The answer is 10,000.
|
44- Choice A is correct
The correct answer is 22.5 pancakes Lily eats 2 pancakes in 1 minute ⇒ Lily eats 2 \times 5 pancakes in 5 minutes. Ella eats 2 \ \frac{1}{2} pancakes in 1 minute ⇒ Ella eats 2 \ \frac{1}{2} \times 5 pancakes in 5 minutes. In total Lily and Ella eat 10 \ + \ 12.5 = 22.5 pancakes in 5 minutes.
|
45- Choice D is correct
The correct answer is 6.74 0.59\ + \ 1.8\ + \ 4.35 =6.74
|
46- Choice D is correct
The correct answer is 16 To solve this problem, divide 5 \ \frac{1}{3} by \frac{1}{3}. 5 \ \frac{1}{3} \div \frac{1}{3} = \frac{16}{3} \div \frac{1}{3} = \frac{16}{3} \times \frac{3}{1} = 16
|
47- Choice A is correct
The correct answer is 5 \ \div \ 7 \frac{5}{7} means 5 is divided by 7. The fraction line simply means division or ÷. Therefore, we can write \frac{5}{7} as 5 \ ÷ \ 7.
|
48- Choice C is correct
The correct answer is 3 \ + \ (- \ 9) \times (1) Simplify each choice provided using order of operations rules. A:(- \ 3) \times (- \ 2) \ - \ 4=6 \ - \ 4=2 B:- \ 5 \times (- \ 2) \ + \ (- \ 2) \ (- \ 7)=10 \ + \ 14=24 C: 3 \ + \ (- \ 9) \times (1)=3 \ - \ 9=- \ 6 D: 4 \ - \ ( - \ 5) \ + \ (15)=4 \ + \ 5 \ + 15=24
|
49- Choice D is correct
The correct answer is 16 Perimeter of a rectangle = 2 (length + width) = 2(5 \ + \ 3) = 16
|
50- Choice A is correct
The correct answer is 45^{°} F Low temperature is 20^{°} F cooler than the temperature at 1:00 PM that is 65^{°} F, that means low temperature is (45^{°} F (65^{°} F – \ 20^{°} F).
|
51- Choice B is correct |
52- Choice B is correct
The correct answer is 9 Area = width \times height Area = 63 Width = 7, \ 63 = 7 \times height height = \frac{63}{7} = 9
|
53- Choice A is correct
The correct answer is 5 (4 \ +\ 6) \div (2^{2} \div 2) = (10) \div (4 \div 2) = (10) \div (2) = 5
|
54- Choice A is correct
The correct answer is 22,328; \ 28,350; \ 31,036; \ 31,156 22,328 \ ≤ \ 28,350 \ ≤ \ 31,036 \ ≤ \ 31,156
|
55- Choice D is correct
The correct answer is between $50 and $55 3.45 \ +\ 18.35 \ + \ 2.65 \ + \ 6.45 \ + \ 19.87 =50.77
|
56- Choice C is correct
The correct answer is (72 \ + \ 24) To find total number of students in Riddle Elementary school, add number of all students. 72 \ + \ 24 =96
|
57- Choice C is correct
The correct answer is 1,456 52 \times 28 =1,456
|
58- Choice D is correct
The correct answer is 11 The line is from 2 to - \ 9. 2 \ –\ (– \ 9) = 2 \ + \ 9 = 11
|
59- Choice A is correct
The correct answer is 0.589 \frac{10}{17} \cong 0.589
|
60- Choice B is correct
The correct answer is (a. \frac{6}{16} ; b. \frac{5}{10}) The first picture is divided to 16 parts that 6 parts of it is shaded (\frac{6}{16}). The second picture is divided to 10 parts that 5 parts of that is shaded (\frac{5}{10}).
|
61- Choice D is correct
The correct answer is 544 Three – digit even numbers that have a 5 in the hundreds place and a 4 in the tens place are 542, \ 544, \ 546, \ 548. 544 is one of the choices.
|
62- Choice C is correct
The correct answer is \frac{1}{9} probability = \frac{desired \ outcomes}{possible \ outcomes} = \frac{4}{5 \ + \ 9 \ + \ 15 \ + \ 7} = \frac{4}{36} = \frac{1}{9}
|
63- Choice D is correct
The correct answer is (The digit 8 has a value of (8 \times 100)) The digit 6 has a value of 6 \times \frac{1}{100} The digit 4 has a value of 4 \times 10,000 The digit 8 has a value of 8 \times 10 = 800 The digit 5 has a value of 5 \times 1,000 So choice C is true.
|
64- Choice A is correct
The correct answer is 14.71 average (mean) = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms} = \frac{10 \ + \ 13 \ + \ 16 \ + \ 17 \ + \ 19 \ +\ 15\ + \ 13}{7} = 14.71
|
65- Choice C is correct
The correct answer is \frac{72}{100} 0.62 is equal to \frac{72}{100}
|
66- Choice B is correct
The correct answer is 8,760 1 year =365 days, 1 day =24 hours 1 year = 365 \times 24 1 year = 8,760
|
67- Choice B is correct
Find the least common denominator (LCD), then rewriting each term as an equivalent fraction with the LCD. Then we compare the numerators of each fraction and put them in correct order from least to greatest or greatest to least. LCD of 2, \ 8, \ 4 and 16 is 16. Rewrite the input fractions as equivalent fractions using the LCD: A. \frac{8}{16} B. \frac{6}{16} C. \frac{12}{16} D. \frac{9}{16} So, choice B;\frac{6}{16} has the least value.
|
68- Choice B is correct
The correct answer is square. The name of a rectangle with sides of equal length is square.
|