Full Length SSAT Lower Level Practice Test

Full Length SSAT Lower Level Practice Test

If you want to prepare for the SSAT Lower Level Practice Test? It’s time to taking a Full-length SSAT Lower Level Practice Test. It is the best way to simulate test day. To challenge your skills and simulate the full length SSAT Lower Level Practice Test day experience, score your tests using the answer keys.

5 SSAT Lower Level Math Practice Tests
$21.99 $16.99
23% Off*

Extra Practice to Help Achieve an Excellent Score

SSAT Lower Level Quantitative Practice Test 4

    30 questions
Total time for this test: 30 Minutes
You may NOT use a calculator for this test.

1- The area of each square in the following shape is 5 cm2. What is the area of shaded squares?
SSAT Lower Level
(A) 30 cm2
(B) 26 cm2
(C) 35 cm2
(D) 45 cm2
(E) 24 cm2
2- 82  52=?
(A) 1
(B) 2.5
(C) 1.5
(D) 3
(E) 1.25
3- What is the value of x in the following math equation?
x8 + 5=15
(A) 30
(B) 74
(C) 65
(D) 24
(E) 80
4- If 50=5 × N + 15, then N= ….
(A) 8
(B) 15
(C) 7
(D) 14
(E) 20
5- When 5 is added to three  times a number N, the result is 27. Which of the following equations represents this statement?
(A) 27 N +5=3
(B) 4 + 5=3 N
(C) 4 + 5=27 N
(D) 3 N + 5=27
(E) 3 N + 27=5
6- Alex has 1,800 cards and Mike has 450 cards. How many more cards does Alex have than Mike?
(A) 1,350
(B) 2,250
(C) 1,458
(D) 2,365
(E) 1,235
7- What is 25 percent of 240?
(A) 20
(B) 36
(C) 60
(D) 45
(E) 27
8- In the following right triangle, what is the value of x
SSAT Lower Level1
(A) It cannot be determined from the information given
(B) 35 degrees
(C) 65 degrees
(D) 45 degrees
(E) 50 degrees
9- In a basket, the ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 3. Which of the following could NOT be the total number of red and blue marbles in the basket?
(A) 61
(B) 32
(C) 88
(D) 64
(E) 72
10- When 78 is divided by 5, the remainder is the same as when 45 is divided by:
(A) 7
(B) 9
(C) 6
(D) 2
(E) 3
11- Emily has y dollars. Jack has $12 more than Emily. If Jack gives Emily $14, then in terms of y, how much does Jack have now?
(A) y  1
(B) y + 1
(C) y + 5
(D) y  2
(E) y + 2
12- A square has an area of 36 cm2. What is its perimeter?
(A) 24 cm2
(B) 32 cm2
(C) 45 cm2
(D) 16 cm2
(E) 25 cm2
13- The length of a rectangle is 3 times of its width. If the length is 15, what is the perimeter of the rectangle?
(A) 35
(B) 62
(C) 31
(D) 40
(E) 54
14- Dividing 123 by 5 leaves a remainder of: 
(A) 4
(B) 6
(C) 5
(D) 1
(E) 3
15- Find the missing number in the sequence: 7, 10, 14, ….., 25
(A) 18
(B) 24
(C) 20
(D) 18
(E) 19
16- If 7,200 + A  300=8,900, then A= 
(A) 200
(B) 1200
(C) 2000
(D) 2500
5 Full Length SSAT Lower Level Math Practice Tests
$16.99 $11.99
29% Off*

The Practice You Need to Ace the SSAT Lower Level Math Test

(E) 1400
17- Use the equation below to answer the question.
x + 5=7
2 y=6
What is the value of y  x?
(A) 1
(B) 2
(C) 3
(D) 4
(E) 5
18- For what price is 20 percent off the same as $80 off?
(A) $ 200
(B) $ 350
(C) $ 450
(D) $ 400
(E) $ 500
19- Of the following, 25 percent of $43.99 is closest to:
(A) $9.90
(B) $11.50
(C) $12.00
(D) $11.00
(E) $10.00
20- Which of the following fractions is less than 53 ?
(A) 0.5
(B) 2.6
(C) 2
(D) 3.2
(E) 1.75
21- If 256  x + 108=241, then x=
(A) 215
(B) 136
(C) 112
(D) 231
(E) 123
22- If 400 +   120=1,300, then = ?
(A) 560
(B) 780
(C) 1020
(D) 685
(E) 1000
23- If N × (8  3)=15 then N=?
(A) 5
(B) 3
(C) 8
(D) 2
(E) 9
24- Solve.
9.04 \ – \ 4.2 = ….
(A) 4.25
(B) 4.74
(C) 3
(D) 3.36
(E) 4.84
25- There are 40 students in a class. If the ratio of the number of girls to the total number of students in the class is  \frac{2}{5} , which are the following is the number of boys in that class?
(A) 34
(B) 24
(C) 30
(D) 40
(E) 12
26- Of the following, which number if the greatest?
(A) 0.0752
(B) 0.7129
(C) 0.7596
(D) 0.55
(E) 0.7369
27- Which of the following is the closest to 8.05?
(A) 8.2
(B) 8.3
(C) 8.5
(D) 8
(E) 7.5
28- If x∎y=5 \ x \ + \ y \ - \ 4, what is the value of 4∎10?
(A) 26
(B) 15
(C) 32
(D) 42
(E) 17
29- Which of the following statements is False?
(A) (4 \times \ 3) \ + 3 =15 
(B) 15 \div \ (7 \ - \ 2)=3
(C) (2 \times \ 3 \ + \ 4) \times 2=18
(D) (3 \times 6) \times 2=36
(E) (2 \times 4 \ + \ 6) \div \ 2=7
30- \frac{4}{3} \ - \ \frac{5}{6}=
(A) 0.25
(B) 0.355
(C) 0.5
(D) 1.5
(E) 0.35
1- Choice A is correct

The correct answer is 30 cm^2
There are 6 shaded squares.
Then: 6 \ × \ 5 cm^2 =30 cm^2

2- Choice C is correct

The correct answer is 1.5
\frac{8}{2} \ -\ \frac{5}{2}=\frac{3}{2}=1.5

3- Choice E is correct

The correct answer is 80
\frac{x}{8} \ + \ 5=15→
\frac{x}{8}=15 \ - \ 5=10→
\frac{x}{8}=10→
x=10 \ × \ 8=80

4- Choice C is correct

The correct answer is 7
50=5 \ × \ N \ + \ 15→
5 \ N=50 \ - \ 15=35→
N=7

5- Choice D is correct

The correct answer is 3 \ N \ + \ 5=27
5 \ + \ (3 \ × \ N)=27→
3 \ N \ + \ 5=27

6- Choice A is correct

The correct answer is 1,350
1,800 \ - \ 450=1,350

7- Choice C is correct

The correct answer is 60
25 percent of 240=\frac{25}{100} \ × \ 240=\frac{1}{4} \ × \ 240=\frac{240}{4}=60

8- Choice D is correct

The correct answer is 45 degrees
All angles in a triangle sum up to 180 degrees.
The triangle provided is an isosceles triangle.
In an isosceles triangle, the three angles are 45, \ 45, and 90 degrees.
Therefore, the value of x is 45.

9- Choice A is correct

The correct answer is 61
The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 3.
Therefore, the total number of marbles must be divisible by 8.
5 \ + \ 3 = 8
61 is the only one that is not divisible by 8.

10- Choice A is correct

The correct answer is 7
78 divided by 5, the remainder is 3.
45 divided by 7, the remainder is also 3.

11- Choice D is correct

The correct answer is y \ - \ 2
Emily's Money =y
Jack's Money =y \ + \ 12
Jack gives Emily $14→y \ +\ 12 \ - \ 14= y \ - \ 2

12- Choice A is correct

The correct answer is 24 cm^2
Area of a square = side × side =36→ side =6
Perimeter of a square = 4 \ × side = 4 \ × \ 6=24

13- Choice D is correct

The correct answer is 40
The length of the rectangle is 15.
Then, its width is 5.
15 \ ÷ \ 3 = 5
Perimeter of a rectangle =2 \ × width + \ 2 \ × length =2 \ × \ 5 \ + \ 2 \ × \ 15=
10 \ + \ 30=40

14- Choice E is correct

The correct answer is 3
Dividing 123 by 5 leaves a remainder of 3.

15- Choice E is correct

The correct answer is 19
7 \ + \ 3=10
10 \ + \ 4=14
14 \ + \ 5=19
19 \ + \ 6=25

16- Choice C is correct

The correct answer is 2,000
7,200 \ + \ A \ - \ 300=8,900→
72,00 \ + \ A=8,900 \ + \ 300=9,200→
A=9,200 \ - \ 7,200=2,000

17- Choice A is correct

The correct answer is 1
x \ + \ 5=7→x=2
2 \ y=6→y=3
y \ - \ x=3 \ - \ 2=1

18- Choice D is correct

The correct answer is $400
$80 off is the same as 20 percent off.
Thus, 20 percent of a number is 80.
Then: 20\% of x=80→
0.20 \ x=80→
x=\frac{80}{0.20}=400

19- Choice D is correct

The correct answer is $11.00
25 percent of $44.00 is $11. (Remember that 25 percent is equal to one fourth)

20- Choice A is correct

The correct answer is 0.5
\frac{5}{3}=1.6 \ > \ 0.5

21- Choice E is correct

The correct answer is 123
256 \ - \ x \ + \ 108=241→
256 \ - \ x=241 \ - \ 108=133→
x=256 \ - \ 133=123

22- Choice C is correct

The correct answer is 1020
400 \ + \ \Box \ - \ 120=1,300→
400 \ + \ \Box = 1,300 \ +\ 120=1,420
\Box = 1,420 \ – \ 400 = 1020

23- Choice B is correct

The correct answer is 3
N \ × \ (8 \ - \ 3)=15→
N \ × \ 5=15→N=3

24- Choice E is correct

The correct answer is 4.84
9.04 \ - \ 4.2=4.84

25- Choice B is correct

The correct answer is 24
\frac{2}{5} of students are girls.
Therefore, \frac{3}{5} of students in the class are boys.
\frac{3}{5} of 40 is 24.
There are 24 boys in the class.
\frac{3}{5} \ × \ 40=\frac{120}{5}=24

26- Choice C is correct

The correct answer is 0.7596
Of the numbers provided, 0.7596 is the greatest.

27- Choice D is correct

The correct answer is 8
The closest number to 8.05 is 8.

28- Choice A is correct

The correct answer is 26
If x∎y=5 \ x \ + \ y \ - \ 4, Then:
4∎10=5 \ (4) \ + \ 10 \ - \ 4=20 \ + \ 10 \ - \ 4=26

29- Choice C is correct

The correct answer is (2 \times \ 3 \ + \ 4) \ \times \ 2=18
Choice C is not correct.
(2 \times \ 3 \ + \ 4) \ \times \ 2=20 not 18

30- Choice C is correct

The correct answer is 0.5
\frac{4}{3} \ - \ \frac{5}{6}=\frac{8}{6} \ - \ \frac{5}{6}=\frac{3}{6}=\frac{1}{2} =0.5

5 SSAT Lower Level Math Practice Tests
$21.99 $16.99
23% Off*

Extra Practice to Help Achieve an Excellent Score

More Free SSAT Lower Level Practice Test

Practice Test 1

Simulate test day with an official practice test. Then, score your test. The answers come with explanations so you can learn from your mistakes.

Start Practice Test

Practice Test 2

Simulate test day with an official practice test. Then, score your test. The answers come with explanations so you can learn from your mistakes.

Start Practice Test