1- Choice B is correct
The correct answer is 10 Write the numbers in order: 3, 5, 8, 10, 13, 15, 19 Since we have 7 numbers (7 is odd), then the median is the number in the middle, which is 10.
|
2- Choice E is correct
The correct answer is 50 cm^2 The diagonal of the square is 10. Let x be the side. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2 = c^2 x^2 \ + \ x^2 = 10^2 ⇒ 2 \ x^2 = 10^2 ⇒ 2 \ x^2 = 100⇒ x^2 = 50 ⇒x= \sqrt{50} The area of the square is: \sqrt{50} \ × \ \sqrt{50} = 50
|
3- Choice B is correct
The correct answer is 6 Let’s review the options provided. A. 4. In 4 years, David will be 46 and Ava will be 10. 46 is not 4 times 10. B. 6. In 6 years, David will be 48 and Ava will be 12. 48 is 4 times 12! C. 8. In 8 years, David will be 80 and Ava will be 14. 50 is not 4 times 14. D. 10. In 10 years, David will be 52 and Ava will be 16. 52 is not 4 times 16. E. 14. In 14 years, David will be 56 and Ava will be 20. 56 is not 4 times 20.
|
4- Choice D is correct
The correct answer is 7 hours and 12 minutes Use distance formula: Distance = Rate × time ⇒ 360 = 50 \ × T, divide both sides by 50. \frac{360 }{50} = T ⇒ T = 7.2 hours. Change hours to minutes for the decimal part. 0.2 hours = 0.2 \ ×\ 60 = 12 minutes.
|
5- Choice A is correct
The correct answer is 0.77 D To find the discount, multiply the number by (100\% \ – rate of discount). Therefore, for the first discount we get: (D) (100\% \ – \ 30\%) = (D) (0.70) = 0.70 D For increase of 10\%: (0.70 D) (100\% \ + \ 10\%) = (0.70 D) (1.10) = 0.77 D = 77\% of D
|
6- Choice D is correct
The correct answer is \frac{5}{6} \ > \ 0.8 Check each option. A. \frac{3}{4} \ > \ 0.8 \frac{3}{4}=0.75 and it is less than 0.8. Not true! B. 10\% = \frac{2}{5} 10\% = \frac{1}{10} \ < \ \frac{2}{5}. Not True! C. 3 \ < \ \frac{5}{2} \frac{5}{2}=2.5 \ < \ 3. Not True! D. \frac{5}{6} \ > \ 0.8 \frac{5}{6}=0.8333… and it is greater than 0.8. Bingo! E. None of them above Not True!
|
7- Choice C is correct
The correct answer is 8 \ ≤ \ x \ ≤ \ 16 |x \ - \ 12| \ ≤ \ 4→ - \ 4 \ ≤ \ x \ - \ 12 \ ≤ \ 4→ - \ 4 \ + \ 12 \ ≤ \ x \ - \ 12 \ + \ 12 \ ≤ \ 4 \ + \ 12 → 8 \ ≤ \ x \ ≤ \ 16
|
8- Choice C is correct
The correct answer is 0.02125 2000 times the number is 42.5. Let x be the number, then: 2000 \ x=42.5, \ x=\frac{42.5}{2000}=0.02125
|
9- Choice D is correct
The correct answer is 54 The area of the floor is: 9 cm × \ 36 cm = 324 cm The number is tiles needed = 324 \ ÷ \ 6 = 54
|
10- Choice C is correct
The correct answer is cos A = sin B By definition, the sine of any acute angle is equal to the cosine of its complement. Since, angle A and B are complementary angles, therefore: cos A = sin B
|
11- Choice D is correct
The correct answer is 12\% The percent of girls playing tennis is: 40\% \ × \ 30\% = 0.40 \ × \ 0.30= 0.12 = 12\%
|
12- Choice A is correct
The correct answer is 5^{\frac{5}{2}} 5^{\frac{7}{4}} \ × \ 5^{\frac{3}{4}} = 5^{\frac{7}{4} \ + \ \frac{3}{4}} = 5^{\frac{10}{4}}=5^{\frac{5}{2}}
|
13- Choice E is correct
The correct answer is 0.04 \ x \ + \ 6500 Employer’s revenue: 0.04 \ x \ + \ 6500
|
14- Choice D is correct
The correct answer is 60 cm One liter =1,000 cm^3→ 6 liters =6000 cm^3 6000=20 \ × \ 5 \ × \ h→h=\frac{6000}{100}=60 cm
|
15- Choice A is correct
The correct answer is 33 Five years ago, Amy was three times as old as Mike. Mike is 12 years now. Therefore, 5 years ago Mike was 7 years. Five years ago, Amy was: A=4 \ × \ 7=28 Now Amy is 33 years old: 28 \ + \ 5 = 33
|
16- Choice B is correct
The correct answer is 152^\circ x=25 \ + \ 127=152
|
17- Choice C is correct
The correct answer is I and III only I. |a| \ < \ 1→ \ - \ 1 \ < \ a\ < \ 1 Multiply all sides by b. Since, b \ > \ 0→ \ - \ b \ < \ b \ a \ < \ b (it is true!) II. Since, - \ 1 \ < \ a \ < \ 1, and a \ < \ 0→ \ - \ a \ > \ a^2 \ > \ a (plug in \frac{- \ 1}{2}, and check!) (It’s false) III. - \ 1 \ < \ a \ < \ 1, multiply all sides by 2, then: - \ 2 \ < \ 2 \ a \ < \ 2 Subtract 3 from all sides. Then: - \ 2 \ - \ 3 \ < \ 2 \ a \ - \ 3 \ < \ 2 \ - \ 3→ \ - \ 5 \ < \ 2 \ a \ - \ 3 \ < \ - \ 1 (It is true!)
|
18- Choice D is correct
The correct answer is 4 and 5 Solve for x. x^3 \ + \ 18=130, \ x^3=112 Let’s review the choices. A. 1 and 2. 13 = 1 and 23 = 8, \ 112 is not between these two numbers. B. 2 and 3. 23 = 8 and 33 = 27, \ 112 is not between these two numbers. C. 3 and 4. 33 = 27 and 43 = 64, \ 112 is not between these two numbers. D. 4 and 5. 43 = 64 and 53 = 125, \ 112 is between these two numbers. E. 5 and 6. 53 = 125 and 63 = 216, \ 112 is not between these two numbers.
|
19- Choice A is correct
The correct answer is y \ + \ 2 \ x=𝑧 x and z are colinear. y and 5 \ x are colinear. Therefore: x \ + \ z=y \ + \ 3 \ x,subtract x from both sides,then,z=y \ + \ 2 \ x
|
20- Choice C is correct
The correct answer is - \ 8 Solving Systems of Equations by Elimination m8ethod. \cfrac{\begin{align} 2 \ x \ - \ y \ = \ - \ 48 \\ - \ x \ + \ 2 \ y \ = \ 12 \end{align}}{} Multiply the second equation by 2, then add it to the first equation. \cfrac{\begin{align} 2 \ x \ - \ y \ = \ - \ 48 \\ 2 \ ( \ - \ x \ + \ 2 \ y \ = \ 12) \end{align}}{} \cfrac{ \begin{align} 2 \ x \ - \ y \ = \ - \ 48 \\ - \ 2 \ x \ + \ 4\ y \ = \ 24 \end{align} } ⇒ add the equations {\begin{align} 3\ y \ = - \ 24 \\ ⇒ y \ = -\ 8 \end{align}}
|
21- Choice B is correct
The correct answer is 81 30\% of 60 equals to: 0.30 \ × \ 60=18 15\% of 430 equals to: 0.15 \ × \ 420=63 30\% of 60 is added to 15\% of 420: \ 18 \ + \ 63=81
|
22- Choice A is correct
The correct answer is 150 \frac{5}{3} \ × \ 90=150
|
23- Choice A is correct
The correct answer is - \ 49 \ - \ 18 \ i We know that: i=\sqrt{- \ 1}⇒i^2= \ - \ 1 (- \ 4 \ + \ 5 \ i) \ (2 \ + \ 7 \ i)= \ - \ 14 \ - \ 28 \ i \ + \ 10 \ i \ + \ 35 \ i^2= \ - \ 14 \ - \ 18 \ i \ + \ 35 \ i^2=- \ 49 \ - \ 18 \ i
|
24- Choice E is correct
The correct answer is y=2 \ + 2 cos x The amplitude in the graph of the equation y=a cos b \ x is a. (a and b are constant) In the equation y= cos x, the amplitude is 2 and the period of the graph is 2 \ π. The only option that has two times the amplitude of graph y = cos x is y=2 \ + \ 2 cos x They both have the amplitude of 2 and period of 2 \ π.
|
25- Choice A is correct
The correct answer is 50 feet The relationship among all sides of special right triangle 30^\circ \ - \ 60^\circ \ - \ 90^\circ is provided in this triangle: In this triangle, the opposite side of 30^\circ angle is half of the hypotenuse. Draw the shape of this question: The latter is the hypotenuse. Therefore, the latter is 50 ft.
|
26- Choice C is correct
The correct answer is 66 \ π in^2 Surface Area of a cylinder = 2 \ π \ r \ (r \ + \ h), The radius of the cylinder is 3 \ (6 \ ÷ \ 2) inches and its height is 8 inches. Therefore, Surface Area of a cylinder = 2 \ π \ (3) \ (3 \ + \ 8) = 66 \ π in^2
|
27- Choice C is correct
The correct answer is 4 \ x^2 \ + \ 4 \ x^3 \ + \ 3 \ y^2 \ - \ 5 \ y^5 \ + \ 2 \ z^3 5 \ x^2 \ + \ 2 \ y^5 \ - \ x^2 \ - \ 6 \ z^3 \ + \ 3 \ y^2 \ + \ 4 \ x^3 \ - \ 7 \ y^5 \ + \ 8 \ z^3 5 \ x^2 \ - \ x^2 \ + \ 4 \ x^3 \ + \ 3 \ y^2 \ + \ 2 \ y^5 \ - \ 7 \ y^5 \ + \ 8 \ z^3 \ - \ 6 \ z^3= 4 \ x^2 \ + \ 4 \ x^3 \ + \ 3 \ y^2 \ - \ 5 \ y^5 \ + \ 2 \ z^3
|
28- Choice A is correct
The correct answer is \frac{17}{18} If 17 balls are removed from the bag at random, there will be one ball in the bag. The probability of choosing a brown ball is 1 out of 18. Therefore, the probability of not choosing a brown ball is 17 out of 18 and the probability of having not a brown ball after removing 17 balls is the same.
|
29- Choice D is correct
The correct answer is \frac{2}{5}, \frac{5}{7}, \frac{8}{13}, \frac{3}{4} \frac{2}{5}=0.4 \ \ \ \ \frac{5}{7}≅0.71 \ \ \ \ \frac{8}{13}≅0.61 \ \ \ \ \frac{3}{4}=0.75
|
30- Choice D is correct
The correct answer is 48 ft. Write a proportion and solve for x. \frac{6}{3}=\frac{x}{24} ⇒ 3 \ x=6 \ ×\ 24 ⇒ x=48 ft.
|
31- Choice C is correct
The correct answer is 150\% The question is this: 1.80 is what percent of 1.20? Use percent formula: part = \frac{percent}{100} \ × whole 1.80 =\frac{ percent}{100} \ × \ 1.20 ⇒ 1.80 = \frac{percent \ × \ 1.20}{100} ⇒ 180 = percent × \ 1.20⇒ percent =\frac{ 180}{1.20} = 150
|
32- Choice A is correct
The correct answer is 180 (x \ - \ 25)^3=125→x \ - \ 25=5→x=30 →(x \ - \ 21)\ (x \ - \ 10)=(30 \ - \ 21) \ (30 \ - \ 10)=(9) \ (20)=180
|
33- Choice A is correct
The correct answer is Mode: 1, \ 3 Median: 3 We write the numbers in the order: 1, 1, 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 4, 5 The mode of numbers is: 1 and 3 median is: 3
|
34- Choice C is correct
The correct answer is 48 Based on corresponding members from two matrices, we get: \begin{cases}2 \ x = x \ + \ 2 \ y \ - 4\\3 \ x =2 \ y \ + \ 12\end{cases}→ \begin{cases} x \ - \ 2 \ y = \ - \ 4\\3 \ x \ - \ 2 \ y = 12\end{cases} Multiply first equation by - \ 3. \begin{cases}- \ 3 \ x \ + \ 6 \ y = 12\\3 \ x \ - \ 2 \ y = 12\end{cases}→ add two equations. 4 \ y=24→y=6→x=8→ x \ × \ y=48
|
35- Choice E is correct
The correct answer is 12 Check each choice provided: A. 2 \ \ \ \ \frac{4 \ + \ 6 \ + \ 8 \ + \ 10 \ + \ 12}{5}=\frac{40}{5}=8 B. 4 \ \ \ \ \frac{2 \ + \ 6 \ + \ 8 \ + \ 10 \ + \ 12}{5}=\frac{38}{5}=7.6 C. 6 \ \ \ \ \frac{2 \ + \ 4 \ + \ 8 \ + \ 10 \ + \ 12}{5}=\frac{36}{5}=7.2 D. 10 \ \ \frac{2 \ + \ 4 \ + \ 6 \ + \ 8 \ + \ 12}{5}=\frac{32}{5}=6.4 E. 12 \ \ \frac{2 \ + \ 4 \ + \ 6 \ + \ 8 \ + \ 10}{5}=\frac{30}{5}=6
|
36- Choice E is correct
The correct answer is – \ x^2 \ – \ 3 \ x \ – \ 1 (g \ – \ f)(x) = g(x) \ – \ f(x) = (– \ x^2 \ + \ 3 \ – \ 2 \ x) \ – \ (4 \ + \ x) – \ x^2 \ + \ 3 \ – \ 2 \ x \ – \ 4 \ – \ x = \ – \ x^2 \ – \ 3 \ x \ – \ 1
|
37- Choice D is correct
The correct answer is 289 0.5 \ x=(0.4) \ × \ 20→x=16→ (16 \ + \ 1)^2=(17)^2=289
|
38- Choice B is correct
The correct answer is 6 Solve for x. \frac{2 \ x}{18}=\frac{x \ - \ 2}{6}. Multiply the second fraction by 3. \frac{2 \ x}{18}=\frac{3 \ (x \ - \ 2)}{6 \ × \ 3} Tow denominators are equal. Therefore, the numerators must be equal. 2 \ x=3 \ x \ - \ 6, 0=x \ - \ 6 6=x
|
39- Choice E is correct
The correct answer is I \ > \ 2500 \ x \ + \ 25000 Let x be the number of years. Therefore, $2,500 per year equals 2500 \ x. starting from $25,000 annual salary means you should add that amount to 2500 \ x. Income more than that is: I \ > \ 2500 \ x \ + \ 25000
|
40- Choice D is correct
The correct answer is 465 km Add the first 5 numbers. 32 \ + \ 40 \ + \ 51 \ + \ 39 \ + \ 53 = 215 To find the distance traveled in the next 5 hours, multiply the average by number of hours. Distance = Average × Rate = 50 \ × \ 5 = 250 Add both numbers. 250 \ + \ 215 = 465
|
41- Choice E is correct
The correct answer is 800 ml 3\% of the volume of the solution is alcohol. Let x be the volume of the solution. Then: 3\% of x = 24 ml ⇒ 0.03 \ x = 24 ⇒ x = 24 \ ÷ \ 0.03 = 800
|
42- Choice D is correct
The correct answer is \frac{12}{13} cot =\frac{adjacent}{opposite} cot θ=\frac{12}{5}⇒ we have the following right triangle. Then: c=\sqrt{5^2 \ + \ 12^2 }=\sqrt{25 \ + \ 144}=\sqrt{169}=13 cos θ=\frac{adjacent}{hypotenuse}=\frac{12}{13}
|
43- Choice C is correct
The correct answer is y=2 \ x The slop of line A is: m=\frac{y_{2} \ - \ y_{1}}{x_{2} \ - \ x_{1}}=\frac{4 \ - \ 2}{6 \ - \ 5}=2 Parallel lines have the same slope and only choice C (y=2 \ x) has slope of 2.
|
44- Choice E is correct
The correct answer is 𝑃^{ \ 3} To solve for f(3 \ g(P)), first, find 3 \ g(p) g(x)=\log_{3}{x} g(p)=\log_{3}{p} 3 \ g(p)=3 \ \log_{3}{p}=\log_{3}{p}^3 Now, find f(3 \ g(p)): f(x)=3^{ \ x} f(\log_{3}{p}^{ \ 3} )=3^{\log_{3}{p}^{ \ 3}} Logarithms and exponentials with the same base cancel each other. This is true because logarithms and exponentials are inverse operations. Then: f(\log_{3}{p}^{ \ 3})=3^{\log_{3}{p}^{ \ 3}}=p^{ \ 3}
|
45- Choice B is correct
The correct answer is 0.97 ratio of A: \frac{570}{600}=0.95 ratio of B: \frac{291}{300}=0.97 ratio of C: \frac{665}{700}=0.95 ratio of D: \frac{528}{550}=0.96
|
46- Choice D is correct
The correct answer is \frac{20}{19} First find percentage of men in city A and percentage of women in city C. Percentage of men in city A =\frac{600}{1170} and percentage of women in city C =\frac{665}{1365} Find the ratio and simplify. \frac{\frac{600}{1170}}{\frac{665}{1365}}=\frac{20}{19}
|
47- Choice D is correct
The correct answer is 132 \frac{528 \ + \ x}{550}=1.2→528 \ + \ x=660→x=132
|
48- Choice C is correct
The correct answer is ((\frac{30}{4} \ + \ \frac{13}{2}) \ × \ 7) \ − \ \frac{11}{2} \ + \ \frac{110}{4} Simplify each choice provided. A. 20 \ − \ (4 \ × \ 10) \ + \ (6 \ × \ 30)=20 \ - \ 40 \ + \ 180=160 B. (\frac{11}{8} \ × \ 72) \ + \ (\frac{125}{5})=99 \ + \ 25=124 C. ((\frac{30}{4} \ + \ \frac{13}{2}) \ × \ 7) \ − \ \frac{11}{2} \ + \ \frac{110}{4}=((\frac{30 \ + \ 26}{4}) \ × \ 7) \ - \ \frac{11}{2} \ + \ \frac{55}{2}=((\frac{56}{4}) \ × \ 7) \ + \ \frac{55 \ - \ 11}{2}= (14 \ × \ 7) \ + \ \frac{44}{2}=98 \ + \ 22=120 (this is the answer) D. (2 \ × \ 10) \ + \ (50 \ × \ 1.5) \ + \ 15=20 \ + \ 75 \ + \ 15=110 E. \frac{481}{6} \ + \ \frac{121}{3}=\frac{481 \ + \ 242}{6}=120.5
|
49- Choice A is correct
The correct answer is (2, 2) Plug in each pair of number in the equation: A. (2, 2): \ \ \ \ \ \ 2 \ (2) \ + \ 4 \ (2) = 12 Bingo! B. (– \ 1, 3): \ \ \ 2 \ (– \ 1) \ + \ 4 \ (3) = 10 Nope! C. (– \ 2, 2): \ \ \ 2 \ (– \ 2) \ + \ 4 \ (2) = 4 Nope! D. (2, 3): \ \ \ \ \ \ 2 \ (2) \ + \ 4 \ (3) = 14 Nope! E. (2, 8): \ \ \ \ \ \ 2 \ (2) \ + \ 4 \ (8) = 36 Nope!
|
50- Choice D is correct
The correct answer is x is divided by 2 Replace z by \frac{z}{2} and simplify. x_{1}=\frac{5 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 2}}{\frac{4}{\frac{z}{2}}}= \frac{5 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 2}}{\frac{4 \ × \ 2}{z}}= \frac{5 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 2}}{2 \ \times \frac{4}{z}} = \frac{1}{2} \ \times \ \frac{5 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 2}}{\frac{4}{z}} =\frac{x}{2} When z is divided by 2, \ x is also divided by 2.
|
51- Choice C is correct
The correct answer is 108 y = 3 \ a \ b \ + \ 4 \ b^3 Plug in the values of a and b in the equation: a = 3 and b = 3 y = 3 \ (3) \ (3) \ + \ 4 \ (3)^3 = 27 \ + \ 3 \ (27) = 27 \ + \ 81 = 108
|
52- Choice B is correct
The correct answer is \frac{1}{2} cotangent β= \frac{1}{tangent \ β}=\frac{1}{2}
|
53- Choice A is correct
The correct answer is (- \ 5, 3) When points are reflected over y-axis, the value of y in the coordinates doesn’t change and the sign of x changes. Therefore: the coordinates of point B is (- \ 5, 3).
|
54- Choice A is correct
The correct answer is - \ 36 g(x)= \ - \ 2, then: f(g(x))= f(- \ 2)=2 \ (- \ 2)^3 \ - \ 3 \ (- \ 2)^2 \ + \ 4 \ (- \ 2)= - \ 16 \ - \ 12 \ - \ 8=- \ 36
|
55- Choice A is correct
The correct answer is 50 miles Use the information provided in the question to draw the shape. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2 = c^2 40^2 \ + \ 30^2 = c^2 ⇒ 1600 \ + \ 900 = c^2 ⇒ 2500 = c^2 ⇒ c = 50
|
56- Choice D is correct
The correct answer is 29 The area of trapezoid is: (\frac{6 \ + \ 10}{2}) \ × \ x=64→8 \ x=64→x=8 y=\sqrt{3^2 + \ 4^2}=5 Perimeter is: 10 \ + \ 6 \ + \ 8 \ + \ 5=29
|
57- Choice C is correct
The correct answer is 50 The area of \triangleBED is 16, then: \frac{4 \ × \ AB}{2}=18→4 \ × AB =36→ AB =9 The area of \triangleBDF is 24, then: \frac{3 \ × \ BC}{2}=24→3 \ × BC =48→ BC =16 The perimeter of the rectangle is = 2 \ × \ (9 \ + \ 16)=50
|
58- Choice B is correct
The correct answer is 6.6 kg The weight of 12.2 meters of this rope is: 13.2 \ × \ 500 g = 6600 g 1 kg = 1000 g, therefore, 6600 g ÷ \ 1000 = 6.6 kg
|
59- Choice A is correct
The correct answer is \frac{100 \ z}{x} Let the number be A. Then: z=x\% \ × \ A Solve for A. z=\frac{x}{100} \ × \ A Multiply both sides by \frac{100}{x}: z \ × \ \frac{100}{x}=\frac{x}{100} \ × \ \frac{100}{x} \ × \ A A=\frac{100 \ z}{x}
|
60- Choice E is correct
The correct answer is \frac{2}{5} Set of number that are not composite between 1 and 25: A = \left\{1, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23\right\} Probability =\frac{ number \ of \ desired \ outcomes}{number \ of \ total \ outcomes}=\frac{10}{25}=\frac{2}{5}
|