1- Choice B is correct
The correct answer is - \ 62 Use PEMDAS (order of operation): [4 \ × \ (– \ 18)\ + \ 6] \ – \ (– \ 2)\ + \ [4 \ × \ 4] \ ÷ \ 8 = [– \ 72 \ + \ 6] \ – \ (– \ 2) \ + \ [16] \ ÷ \ 8 = [– \ 72 \ + \ 6] \ – \ (– \ 2)\ + \ 2 = [– \ 66] \ – \ (– \ 2)\ + \ 2 = [– \ 66] \ + \ 2 \ + \ 2 = – \ 62
|
2- Choice C is correct
The correct answer is 89.6 average (mean) = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms}⇒ 90 = \frac{sum \ of \ terms}{40}⇒ sum = 90 \ × \ 40 = 3600 The difference of 84 and 68 is 16. Therefore, 16 should be subtracted from the sum. 3600 \ – \ 16 = 3584 mean = \frac{sum \ of \ terms }{number \ of \ terms}⇒ mean = \frac{3584}{40}= 89.6
|
3- Choice E is correct
The correct answer is 231 To solve absolute values equations, write two equations. x \ - \ 16 could be positive 5, or negative 5. Therefore, x \ - \ 16=5⇒x=21 x \ - \ 16=- \ 5⇒x=11 Find the product of solutions: 11 \ × \ 21 = 231
|
4- Choice A is correct
The correct answer is 67 Plug in the value of x and y. x=5 and y=- \ 3 6(x \ - \ 3 \ y) \ + \ (4 \ - \ x)^2=6 \ (5 \ - \ 3 \ (- \ 3)) \ + \ (4 \ - \ 5)^2=6(5 \ + \ 6) \ + \ (- \ 1)^2 = 66 \ + \ 1=67
|
5- Choice C is correct
The correct answer is 16 4 \ ÷ \frac{1}{4} =16
|
6- Choice E is correct
The correct answer is 27 The red box is 30\% greater than the blue box. Let x be the capacity of the blue box. Then: x \ + \ 30\% of = 50 →1.8 \ x=50 → x=\frac{50}{1.8}=27
|
7- Choice A is correct
The correct answer is-\frac{1}{2} The equation of a line in slope intercept form is: y=m \ x \ + \ b Solve for y .6 \ x \ - \ 3 \ y=24 ⇒- \ 3 \ y=24 \ - \ 6 \ x⇒y =(24 \ - \ 6 \ x) \ ÷ \ (- \ 3)⇒ y=2 \ x \ - \ 8 The slope is 2. The slope of the line perpendicular to this line is: m_1 \ × \ m_2= - \ 1 ⇒ 2 \ × \ m_2= - \ 1⇒ m_2= -\frac{1}{2}
|
8- Choice A is correct
The correct answer is 90 To find the number of possible outfit combinations, multiply number of options for each factor: 5 \ × \ 3 \ × \ 6 =90
|
9- Choice B is correct
The correct answer is 15 \ x^2 \ - \ 17 \ x \ y \ - \ 4 \ y ^2 Use FOIL method.(3 \ x \ - \ 4 \ y) \ (5 \ x \ + \ y) = 15 \ x^2 \ + \ 3 \ x \ y \ - \ 20 \ x \ y \ - \ 4 \ y^2=15 \ x^2 \ - \ 17 \ x \ y \ - \ 4 \ y^2
|
10- Choice E is correct
The correct answer is 8 feet Use formula of rectangle prism volume. V = (length) (width) (height) ⇒ (3600) = (30) \ (15) \ (height) ⇒ height = 3600 \ ÷ \ 450= 8
|
11- Choice A is correct
The correct answer is 72 The diagonal of the square is 12. Let x be the side. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2 = c^2 x^2 \ + \ x^2 = 12^2⇒2 \ x^2= 12^2⇒2 \ x^2= 144⇒x^2= 72 ⇒x= \sqrt{72} The area of the square is: \sqrt{72} \ × \sqrt {72} = 72
|
12- Choice C is correct
The correct answer is 9 Th ratio of boy to girls is 5:8. Therefore, there are 5 boys out of 13 students. To find the answer, first divide the total number of students by 13, then multiply the result by 5. 39 \ ÷ \ 13 = 3 ⇒ 3 \ × \ 5 = 15 There are 15 boys and 24 (39 \ – \ 15) girls. So, 9 more boys should be enrolled to make the ratio 1:1
|
13- Choice A is correct
The correct answer is 140 \ x \ + \ 10,000 \ ≤18,000 Let be the number of shoes the team can purchase. Therefore, the team can purchase 140 \ x. The team had $\ 18,000 and spent $\ 10000. Now the team can spend on new shoes $\ 8000 at most. Now, write the inequality: 140 \ x \ + \ 10,000 \ ≤18,000
|
14- Choice C is correct
The correct answer is \frac{- \ 3}{4} Solving Systems of Equations by Elimination Multiply the first equation by (– \ 2), then add it to the second equation - \ 2 (4 \ x \ + \ 3 \ y =15) 8 \ x \ - \ 3 \ y =- \ 6 - \ 8 \ x \ - \ 6 \ y =- \ 30 8 \ x \ - \ 3 \ y = - \ 6 - \ 9 \ y =- \ 36 y=4 Plug in the value ofy into one of the equations and solve for x 4 \ x \ + \ 3 \ (4)= 15⇒4 \ x \ + \ 12 = 15⇒4 \ x= - \ 3⇒x=\frac{- \ 3}{4}.
|
15- Choice D is correct
The correct answer is \frac{1}{25} 3,000out of 75,000 equals to \frac{30000}{75000} = \frac{30}{750} = \frac{1}{25}
|
16- Choice A is correct
The correct answer is 30 Jacob needs an 60\% average to pass for five tests. Therefore, the sum of 5 tests must be at least 5 \ × \ 60 = 300 The sum of4 tests is: 45 \ + \ 65 \ + \ 75 \ + 85 =270 . The minimum score Jacob can earn on his fifth and final test to pass is:300 \ – \ 270 =30
|
17- Choice D is correct
The correct answer is 38 Solve for the sum of five numbers. average = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms}⇒ 36= \frac{sum \ of \ 5 \ numbers}{5}⇒sum of 5 numbers = 36 \ × \ 5 = 180 The sum of 5 numbers is 180. If a sixth number 50 is added, then the sum of 6 numbers is 180 \ + \ 50 = 230 average =\frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms} = \frac{230}{6} = 38
|
18- Choice A is correct
The correct answer is \frac{3}{8} Isolate and solve for x. \frac{4}{9}x \ + \frac{2}{3}=\frac{5}{6}⇒\frac{4}{9} \ x=\frac{5}{6} \ - \frac{2}{3} = \frac{1}{6}⇒\frac{4}{9} \ x= \frac{1}{6} Multiply both sides by the reciprocal of the coefficient of x. (\frac{9}{4})\frac{4}{9} \ x= \frac{1}{6}(\frac{9}{4})⇒x= \frac{9}{24}=\frac{3}{8}
|
19- Choice B is correct
The correct answer is $\ 800 Use simple interest formula: (I = interest, p = principal, r = rate, t = time) I=(16000)(\ 0.025)\ (2)=800
|
20- Choice D is correct
The correct answer is 72000 Three times of 32,000 is 96,000. One fourth of them cancelled their tickets. One fourth of 96,000 equals24,000 \frac{1}{4}\ × \ 96000 = 24000. 72,000 (96000 \ – \ 24000 =72000) fans are attending this week
|
21- Choice A is correct
The correct answer is 135 \ x^8 \ y^7 Simplify. 5 \ x^2 \ y^4 \ (3 \ x^2 \ y)^3= 5 \ x^2 \ y^4 \ (27 \ x^6 \ y^3 ) =135 \ x^8 \ y^7
|
22- Choice D is correct
The correct answer is - \ 2 \ , \ - \ 4 Frist, factor the function:x \ (x \ + \ 2) \ (x \ + \ 4) To find the zeros, f(x) should be zero. f(x)=x \ (x \ + \ 2) \ (x \ + \ 4)=0 Therefore, the zeros are:x=0 (x \ + \ 2)=0 ⇒x= - \ 2 (x \ + \ 4)=0 ⇒x= - \ 4
|
23- Choice A is correct
The correct answer is \frac{216}{343} The square of a number is \frac{36}{49}, then the number is the square root of \frac{36}{49} \sqrt\frac{36}{49}= \frac{6}{7} The cube of the number is:(\frac{6}{7})^3 =\frac{216}{343}
|
24- Choice D is correct
The correct answer is 112 \ π\ in^2 Surface Area of a cylinder = 2 \ π \ r \ (r \ + \ h), The radius of the cylinder is 4 (8 \ ÷ \ 2) inches and its height is 10 inches. Therefore, Surface Area of a cylinder = 2 \ π \ (4) \ (4 \ + \ 10) = 112 \ π
|
25- Choice E is correct
The correct answer is - \ 8 g(x)= \ - \ 2, then: f(g(x))= f(- \ 2)=3 \ (- \ 2)^3 \ + \ 6(- \ 2)^2 \ + \ 4(- \ 2) = - \ 24\ + \ 24 \ - \ 8 = - \ 8
|
26- Choice C is correct
The correct answer is 28 inches The area of the square is 49 inches. Therefore, the side of the square is square root of the area. \sqrt{49}=7 inches, Four times the side of the square is the perimeter : 4 \ × \ 7 = 28 inches
|
27- Choice A is correct
The correct answer is 3 \ x^3 \ 5 \ x^2 \ 2 \ x Combine like terms: (x^3 \ + \ 4 \ x^2 \ - \ 5 \ x) \ + \ (2 \ x^3 \ + \ x^2 \ + \ 7 \ x)=(x^3 \ + 2 \ x^3) \ + \ (4 \ x^2 \ +x^2 ) \ + \ (- \ 5 \ x \ + \ 7 \ x)= 3 \ x^3 \ + \ 5 \ x^2 \ + \ 2 \ x
|
28- Choice C is correct
The correct answer is 134 miles Use the information provided in the question to draw the shape. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2 = c^2 60^2 \ + \ 120^2 = c2⇒ 3600 \ + \ 14400 = c2 ⇒ 18000 = c2 ⇒ c =134
|
29- Choice D is correct
The correct answer is ( - \ 5 \ , \ - \ 8) Since the ordered pair is reflected over the x-axis, then, the value of x of the point doesn’t change and the sign of y changes. (– \ 5 \ , \ 8) ⇒ (– \ 5 \ , \ – \ 8)
|
30- Choice A is correct
The correct answer is 30 Write the numbers in order: 3 \ , \ 15 \ , \ 26 \ , \ 30 \ , \ 37 \ , \ 45 \ , \ 54 Median is the number in the middle. So, the median is 30.
|
31- Choice C is correct
The correct answer is 31 Find the difference of each pairs of numbers:3 \ , \ 4 \ , \ 6\ , \ 9 \ , \ 13 \ , \ 18 \ , \ 24 \ , ...., \ 39 The difference of 3 and 4 is 1, 4 and 6 is 2 , 6 and 9 is 3 , 9 and 13 is 4 , 13 and 18 is 5, 18 and 24 is 6 , 24 and next number should be 7. The number is 24 \ + \ 7 = 31
|
32- Choice B is correct
The correct answer is 72 Plug in 120 for F and then solve for C. C= \frac{6}{8}(F \ – \ 24) ⇒ C = \frac{6}{8} (120 \ – \ 24) ⇒ C = \frac{6}{8} \ (96) =72
|
33- Choice B is correct
The correct answer is 34 average = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms}⇒ (average of 8 numbers)16 = \frac{sum \ of \ numbers}{8}⇒sum of 8 numbers is 16 \ × \ 8 = 128 (average of 6 numbers) 10 =\frac{sum \ of \ numbers}{6}⇒sum of 6 numbers is 10 \ × \ 6 = 60 sum of 8 numbers – sum of 6 numbers = sum of 2 numbers 128 \ – \ 60 = 68 average of 2 numbers = \frac{68}{2} = 34
|
34- Choice A is correct
The correct answer is \frac{1}{4} Probability= \frac{number \ of \ desired \ outcomes}{number \ of \ total \ outcomes} =\frac {15}{10 \ + \ 14 \ + \ 15 \ + \ 22}= \frac{15}{61} =\frac {1}{4}
|
35- Choice C is correct
The correct answer is 336 cm^3 Volume of a box = length × width × height = 6 \ × \ 7 \ × \ 8 =336
|
36- Choice D is correct
The correct answer is 50\% the population is increased by 20\% and 25\%. 20\% increase changes the population to 120\% of original population. For the second increase, multiply the result by 125\%. (1.20) \ × \ (1.25) = 1.50 = 150\% 50 percent of the population is increased after two years.
|
37- Choice A is correct
The correct answer is 44 First, find the number.Let x be the number. Write the equation and solve for x. 180\% of a number is 80, then:1.8 \ × \ x= 80⇒ x=80 \ ÷ \ 1.8=44 85\% of 44 is:0.85 \ × \ 44 = 37
|
38- Choice A is correct
The correct answer is - \ 10 \ x^4 \ + \ 11\ x^3 \ - \ x^2 Simplify and combine like terms. (8 \ x^3 \ + \ 4 \ x^2 \ - \ 4 \ x^4 ) \ - \ (5 \ x^2 \ + \ 6 \ x^4 \ - \ 3 \ x^3 )⇒(8 \ x^3 \ +4 \ x^2 \ - \ 4 \ x^4 ) \ - \ 5 \ x^2 \ - \ 6 \ x^4 \ + \ 3 \ x^3⇒ - \ 10 \ x^4 \ + \ 11\ x^3 \ - \ x^2
|
39- Choice C is correct
The correct answer is 6 meters The width of the rectangle is twice its length. Let x be the length. Then, width=2 \ x Perimeter of the rectangle is 2 (width + length) = 2 \ (2 \ x \ + \ x)=36 ⇒ 6 = 36 ⇒x=6 Length of the rectangle is 6 meters.
|
40- Choice B is correct
The correct answer is 4 Solve for y .8 \ x \ - \ 2 \ y= 10 ⇒- \ 2 \ y=10 \ - \ 8 \ x⇒y=4 \ x \ - \ 5 The slope of the line is 4.
|
41- Choice C is correct
The correct answer is 32 Five years ago, Ann was three times as old as Michael . Michael is 14 years now. Therefore, 5 years ago Michael was 9 years. Five years ago, Ann was:A:=3 \ × \ 9=27 Now Amy is 32 years old:27 \ + \ 5 = 32
|
42- Choice E is correct
The correct answer is 15 Let x be the number. Write the equation and solve for x. 60\% of x=9⇒ 0.60 \ x=9⇒x=9 \ ÷ \ 0.60=15
|
43- Choice B is correct
The correct answer is x^{10} The exponent "product rule" says that, when multiplying two powers that have the same base, you can add the exponents: (x^6)(x^4 )= x^{(6 \ + \ 4)}=x^{10}
|
44- Choice D is correct
The correct answer is 48 The amount of money that John earns for one hour: \frac{$\ 720}{45}=$\ 16 Number of additional hours that he needs to work in order to make enough money is: \frac{$\ 850 \ - \ $\ 720}{2.5 \ × \ $\ 16}=3 Number of total hours is: 45 \ + \ 3=48
|
45- Choice B is correct
The correct answer is 14 hours The distance between Mike and Alex is 7 miles. Mike running at 4.5 miles per hour and Alex is running at the speed of 5 miles per hour. Therefore, every hour the distance is 0.5 miles less. 7 \ ÷ \ 0.5 =14
|
46- Choice B is correct
The correct answer is 14 The formula for the area of the circle is: A=π \ r^2 The area is 49 \ π. Therefore:A=π \ r^2⇒49 \ π = π \ r^2 Divide both sides by π: 49 = r^2⇒r=7 Diameter of a circle is 2 \ x radius. Then:Diameter = 2 \ × \ 7 = 14
|
47- Choice C is correct
The correct answer is 29\% $\ 16 is what percent of $\ 54 ? 16 \ ÷ \ 54 = 0.29 = 29\%
|
48- Choice D is correct
The correct answer is 2400 Let x be the capacity of one tank. Then, \frac{3}{6} x=300→x=\frac{300 \ × \ 6}{3}=600 Liters The amount of water in four tanks is equal to: 4 \ × \ 600=2400 Liters
|
49- Choice D is correct
The correct answer is 60 ft Write a proportion and solve for x. \frac{5}{3}=\frac{x}{36}⇒3 \ x=5 \ × \ 36⇒x=60 ft
|
50- Choice B is correct
The correct answer is 79\% The failing rate is 15 out of 70 = \frac{15}{70} Change the fraction to percent:\frac{15}{70} \ × \ 100\%=21\% 21 percent of students failed. Therefore, 79 percent of students passed the test.
|