1 Choice B is correct
The correct answer is \(36\%\) \(50 \ – \ 32 =18\) male students \(\frac{18}{50}= 0.36\) Change \(0.36\) to percent ⇒\(0.36 \ × \ 100 = 36\%\)

2 Choice A is correct
The correct answer is \(8640\) \(3\) weeks = \(18\) days Then: \(18 \ × \ 8 = 144\) hours \(144 \ × \ 60 = 8,640\) minutes

3 Choice D is correct
The correct answer is \(54\) Cathrine’s three best times are \(52 \ ,\ 53\), and \(57\). The average of these numbers is: average\(=\frac{sum}{total}\) Sum \(= 52 \ + \ 53 \ + \ 75 = 162\) Total number of numbers = \(3\) average\(=\frac {162}{3}=54\)

4 Choice A is correct
The correct answer is \(1200\) minutes distance=speed ×time ⇒time=\(\frac{distance}{speed}=\frac{400 \ + \ 400}{40}=20\) (Round trip means that the distance is \(800\) miles) The round trip takes \(20\) hours. Change hours to minutes, then: \(20 \ × \ 60=1200\)

5 Choice C is correct
The correct answer is \(144\) square feet The area of a \(12\) feet x \(12\) feet room is \(144\)square feet. \(12 \ × \ 12 = 144\)

6 Choice A is correct
The correct answer is \(18.83\) average=\(\frac{sum}{total}\) Sum = \(5 \ + \ 8 \ + \ 18 \ + \ 20 \ + \ 30 \ + \ 32 = 113\) Total number of numbers = \(6\) \(\frac{113}{6} =18.83\)

7 Choice D is correct
The correct answer is \(14\) The factors of \(40\) are: \({1 \ , \ 2 \ , \ 4 \ , \ 10 \ , \ 20 \ , 40}\) \(14\) is not a factor of \(40\).

8 Choice B is correct
The correct answer is \(9\) Emma = Lucy Emma = \(3\) Mike ⇒Lucy = \(3\) Mike Lucy = Mike \(+ \ 18\) then: Lucy = Mike \(+ \ 18\) ⇒\(3\) Mike = Mike \(+ \ 18\) Remove \(1\) Mike from both sides of the equation. Then: \(2\) Mike = \(18\)⇒ Mike =\( 9\)

9 Choice D is correct
The correct answer is \(100\) \(1.295432 \ × \ 100 = 129.5432\)

10 Choice A is correct
The correct answer is \($\ 37.1\) an hour \(6\) percent of \(35\) is: \(35 \ × \frac{6}{100} =2.1\) Emily’s new rate is \(37.1\). \(35 \ + \ 2.1= 37.1\)

11 Choice D is correct
The correct answer is \(42\) Let’s review the choices provided and find their sum. \(22 \ × \ 4 = 88\) \(25 \ × \ 4 = 100\) \(32 \ × \ 4 = 128\) \(42 \ × \ 4 = 168\)⇒is greater than \(150\) and less than \(170\) Only choice d gives a number that is greater than \(150\) and less than \(170\).

12 Choice A is correct
The correct answer is \(4,200\) minutes \(14\) days \(14 \ × \ 5 = 70\) hours \(70 \ × \ 60 = 4,200 \) minutes

13 Choice B is correct
The correct answer is \(120\) hours \(\frac{1 \ hour}{20 \ coffees}= \frac{x}{2400}\) ⇒\(20 \ × \ x = 1 \ × \ 2,400⇒20 \ x=2,400\) \(x=120\) It takes \(120\) hours until she’s made \(2,400\) coffees.

14 Choice A is correct
The correct answer is \(22.5\) Sum \(= 18 \ + \ 24 \ + \ 12 \ + \ 36 = 90\) average\(=\frac{90}{4} =22.5\)

15 Choice C is correct
The correct answer is \(55\) miles Speed = \(\frac{distance}{ time}\) \(15.2 =\frac{distance}{ 3.6}\) ⇒ distance \(=15.2 \ × \ 3.6=54.72\) Rounded to a whole number, the answer is \(55\).

16 Choice B is correct
The correct answer is \(240\) yards Perimeter of a rectangle \(= 2 \ × \)length \(+ \ 2 \ × \)width = \(2 \ × \ 80 \ + \ 2 \ × \ 40 = 160 \ + \ 80 = 240\)

17 Choice A is correct
The correct answer is \(8\) quarters Two candy bars costs \(90\ ¢\) and a package of peanuts cost \(65\ ¢\) and a can of cola costs \(45\ ¢\). The total cost is: \(90 \ + \ 65 \ + \ 45= 200\) \(200\) is equal to \(8\) quarters. \(8 \ × \ 25 = 200\)

18 Choice C is correct
The correct answer is \(48\) \(\sqrt{64} \ × \sqrt{36} = 8 \ × \ 6 = 48\)

19 Choice D is correct
The correct answer \(31\) \(132 \ – \ 8=124\) \(\frac{124}{4}=31\)

20 Choice A is correct
The correct answer is \(13\) miles Write a proportion and solve. \(\frac{\frac{1}{2}inches}{6.5}\)=\(\frac{1 \ mile}{x}\) Use cross multiplication, then: \(\frac{1}{2} \ x=6.5 → x=13\)

21 Choice C is correct
The correct answer is \(4.54\%\) percent of change\(=\frac{change}{original \ number}\) \(5.75 \ – \ 5.50 = 0.25\) percent of change\(=\frac{0.25}{5.50} = 0.0454 ⇒0.0454 \ × \ 100 = 4.54\%\)

22 Choice A is correct
The correct answer is \(10\) Every day the hour hand of a watch makes \(2\) complete rotation. (\(\frac{360}{30}=12\) ⇒ a complete rotation takes \(12\) hour, \(\frac{24}{12}=2\)) Thus, it makes \(10\) complete rotations in \(5\) days. \(2 \ × \ 5 = 10\)

23 Choice D is correct
The correct answer is \(0.45\%\) To convert a decimal to percent, multiply it by \(100\) and then add the percent sign (%). \(0.0045 \ × \ 100 = 0.45\%\)

24 Choice A is correct
The correct answer is \(735,616\) The difference of the file added, and the file deleted is: \(325,159 \ – \ 312,671 = 12488\) \(723,128 \ + \ 12,488 = 735,616\)

25 Choice C is correct
The correct answer is \($\ 46.8\) \(25\% \ × \ 60 = \frac{25}{100} \ × \ 60=15\) The coupon has \($\ 15\) value. Then, the selling price of the sweater is \($\ 45\). \(60 \ – \ 15 = 45\) Add \(4\%\) tax, then: \(\frac{4}{100} \ × \ 45 = 1.8\) for tax then: \(45 \ + \ 1.8 = $\ 46.8\)

26 Choice B is correct
The correct answer is \(3,360\) minutes \(2\) Weeks \(= 14\) Days \(4\) hours \(× 14\) Days \(= 56\) hours \(56\) hours \(=3,360\) minutes

27 Choice A is correct
The correct answer is \(2\) weeks \(1\) quart \(= 0.25\) gallon \(24\) quarts \(= 24 \ × \ 0.25 =6\) gallons then: \(\frac{6}{3} = 2\) weeks

28 Choice C is correct
The correct answer is \( \ 2\) \(6 \ y \ + \ 5 \ y \ + \ 4 \ y = − \ 30 ⇒ 15 \ y = − \ 30 ⇒ \ y = − \ 2\)

29 Choice A is correct
The correct answer is \(3\) \(3\frac{3}{2} \ − \ 1\frac{2}{4}= 3\frac{6}{4} \ − \ 1 \frac{2}{4} = \frac{18}{4} \ − \frac{6}{4}= \frac{12}{4} = 3\)

30 Choice A is correct
The correct answer is \(7\) \(210 \ ÷ \ 30 = 7\)

31 Choice D is correct
The correct answer is \(35\) From the choices provided, \(10 \ , \ 20\) and \(35\) are divisible by \(5\). From these numbers, \(35\) is the biggest.

32 Choice A is correct
The correct answer is \(x^2 \ + \ 7 \ x \ + \ 12\) Use FOIL (First, Out, In, Last) method. \((x \ + \ 4) \ (x \ + \ 3) = x^2 \ + \ 3 \ x \ + \ 4 \ x \ + \ 12 = x^2 \ + \ 7 \ x \ + \ 12\)

33 Choice A is correct
The correct answer is \(4\) Oven \(1\) = \(3\) oven \(2\) If Oven \(2\) burns \(4\) then oven \(1\) burns \(12\) pizzas. \(4 \ + \ 12 = 16\)

34 Choice C is correct
The correct answer is \(4.2 \ × \ 10^5\) In scientific notation form, numbers are written with one whole number times \(10\) to the power of a whole number. Number \(420,000\) has \(6\) digits. Write the number and after the first digit put the decimal point. Then, multiply the number by \(10\) to the power of \(5\) (number of remaining digits). Then: \(420,000 =4.2 \ × \ 10^5\)

35 Choice A is correct
The correct answer is \(125^\circ\) An obtuse angle is an angle greater than \(90^\circ\) and less than \(180^\circ\).

36 Choice C is correct
The correct answer is \(45\) Perimeter of a triangle = side \(1 +\) side \(2 +\) side \(3 = 15 \ + \ 15 \ + \ 15 = 45\)

37 Choice A is correct
The correct answer is \(5^9\) Use exponent multiplication rule: \(x^a \ . \ x^b = x^{a \ + \ b}\) Then: \(5^3 \ × \ 5^6 = 5^9\)

38 Choice C is correct
The correct answer is \(113.04\) Diameter \(= 12\) then: Radius \(=6\) Area of a circle \(= π \ r^2\) ⇒ A \(= 3.14 \ (6)^2 =113.04\)

39 Choice C is correct
The correct answer is \(6589.5\) \(6589.49235\) rounded to the nearest tenth equals \(6589.5\) (Because \(6589.49\) is closer to \(6,589.5\) than \(6,589.4\))

40 Choice A is correct
The correct answer is \(5 \ × \ 4 \ × 3 \ × 2 \ × \ 1\) \(5! = 5 \ × \ 4 \ × \ 3 \ × \ 2 \ × \ 1\)

41 Choice C is correct
The correct answer is \(8\) \(\sqrt[3]{512} = 8\)

42 Choice A is correct
The correct answer is \((1 \ , \ 2)\) Let’s review the choices provided. Put the values of \(x\) and \(y\) in the equation. \((1\ , \ 2) ⇒x = 1 ⇒y = 4\) This is not true! \((2 \ , \ 10) ⇒x = 2 ⇒y = 10\) This is true! \(( \ 1 \ , \  \ 8) ⇒ x =  \ 1 ⇒y =  \ 8\) This is true \((3 \ , \ 16) ⇒x = 3 ⇒y = 16\) This is true!

43 Choice A is correct
The correct answer is \(25,200\) square feet Area of a rectangle = width \(×\) length \(= 120 \ × \ 210 = 25,200\)

44 Choice A is correct
The correct answer is \(5\) Use distance formula: \(d=\sqrt{(x_1 \  \ x_2)^2 \ + \ (y_1 \  \ y_2)^2} =\sqrt{(1 \  \ ( \ 2))^2 \ + \ (3 \  \ 7)^2}\) \(\sqrt{9 \ + \ 16} =\sqrt{25} = 5\)

45 Choice D is correct
The correct answer is \(10000\) Number \(3.356452\) should be multiplied by \(10,000\) in order to obtain the number \(33,564.52\) \(3.356452 \ × \ 10,000 = 33,564.52\)

46 Choice B is correct
The correct answer is \(49\) From the list of numbers \( 7 \ , \ 11 \), and \(31\) are prime numbers. Their sum is: \(7 \ + \ 11 \ + \ 31= 49\)

47 Choice A is correct
The correct answer is \(52\) Let’s review the choices provided. \(40 \ × \ 5 = 200\) \(52 \ × \ 5 = 260\) \(70 \ × \ 5 = 350\) \(68 \ × \ 5 = 340\) From choices provided, only \(260\) is greater than \(240\) and less than \(320\).

48 Choice A is correct
The correct answer is \(\frac{1}{2}\) \(50\% =\frac{50}{100} =\frac{1}{2}\)

49 Choice C is correct
The correct answer is \(36\) The cube of \(6 = 6 \ × \ 6 \ × \ 6 = 216\) \(\frac{1}{6} \ × \ 216 =36\)

50 Choice A is correct
The correct answer is \(36 \ x^8\) \(4 \ (3 \ x^4)^2⇒ 4 \ × \ 3^2 \ × \ x^8 = 36 \ x^8\)

51 Choice D is correct
The coorect answer is \(120^\circ\) Two Angles are supplementary when they add up to \(180\) degrees. \(120^\circ \ + \ 60^\circ = 180^\circ\)

52 Choice D is correct
The correct answer is \( 64\) factor of \(24 = {1 \ , \ 2 \ , \ 3 \ , \ 4 \ , \ 6 \ , \ 8 \ , \ 12 \ , \ 24}\) \(64\) is not a factor of \(24\).

53 Choice D is correct
The correct answer is \(11\) \(2 \ – \ (– \ 9) = 2 \ + \ 9 = 11\)

54 Choice A is correct
The correct answer is \(18\) \(\frac{30}{100} \ × \ 60 =18 \)

55 Choice B is correct
The correct answer is \(8\) \(x^2 \ – \ 64 = 0 ⇒ x^2 = 64 ⇒x\) could be \(8\) or \(– \ 8\).
