1- Choice B is correct
The correct answer is 0.01 0.65 equals 65 M. Then: 0.65=65 M → M =\frac{0.65}{65}=0.01
|
2- Choice C is correct
The correct answer is 7 hours Use distance formula: Distance = Rate \times time ⇒ 490 = 70 \ \times T, divide both sides by 70. \frac{490}{ 70} = T ⇒ T = 7 hours.
|
3- Choice C is correct
The correct answer is $54 Use simple interest formula: I = prt (I = interest, p = principal, r = rate, t = time) t is for one year. For 3 months, t is \frac{1}{4} or 0.25 I =(5,400) \ (0.04) \ (0.25)=$54
|
4- Choice A is correct
The correct answer is 93.5 D To find the discount, multiply the number by (100\% \ – rate of discount). Therefore, for the first discount we get: (D) (100\% \ – \ 15\%) = (D) (0.85) = 0.85 D For increase of 10\%: \ (0.85 D) (100\% \ + \ 10\%) = (0.85 D) (1.10) = 93.5 D =93.5 93.5\% of D
|
5- Choice E is correct
The correct answer is 20 average = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms} ⇒ 16 = \frac{11 \ + \ 14 \ + \ 19 \ + \ x}{4} ⇒ 64 = 44 \ + \ x ⇒ x = 20
|
6- Choice B is correct
The correct answer is 6 Three times a certain number, increased by 18, is equal to 36. Write an equation and solve. 3 \ x \ + \ 18=36→ 3 \ x=36 \ - \ 18=18→ x=\frac{18}{3}=6
|
7- Choice C is correct
The correct answer is N \ + \ 2 Alex has N toy cars. John has 5 more cars than Alex. Therefore, Alex has N \ + \ 5 toy cars. John gives Alex 3 cars. Now, Alex has (N \ + \ 5 \ – \ 3) \ N \ + \ 2 toy cars.
|
8- Choice B is correct
The correct answer is 520 km Add the first 5 numbers. 45 \ + \ 50 \ + \ 55 \ + \ 35 \ + \ 60 = 245 To find the distance traveled in the next 5 hours, multiply the average by number of hours. Distance = Average \times Rate = 55 \times 5 = 275 Add both numbers. 245 \ + \ 275 =520 km
|
9- Choice A is correct
The correct answer is 27 \frac{x \ + \ 3}{6}=5→ x \ + \ 3=5 \ × \ 6=30→ x=30 \ - \ 3=27
|
10- Choice D is correct
The correct answer is 108 20 percent of a number is 120. Therefore, the number is 600. 0.20 \ x=120→ x=\frac{120}{0.20}=600 18 percent of 600 is 108. 0.18 \times 600=108
|
11- Choice B is correct
The correct answer is 200\% Write the equation and solve for B: 0.60 A =0.30 B , divide both sides by 0.30, then you will have \frac{0.60}{0.30} A = B, therefore: B = 2 A, and B is 2 times of A or it’s 200\% of A.
|
12- Choice A is correct
The correct answer is 300 The ratio of boy to girls is 3:5. Therefore, there are 3 boys out of 8 students. To find the answer, first divide the total number of students by 8, then multiply the result by 3. 800 \ ÷ \ 8 = 100 ⇒ 100 \ × \ 3 = 300
|
13- Choice C is correct
The correct answer is $0.318 One pound of cheese costs $0.86. One pound =16 ounces 16 ounces of cheese costs $0.86. Then, 1 ounce of chees costs (0.86 \ ÷ \ 16) \ $0.053. 6 ounces of cheese costs (6 \ × \ $0.053) \ $0.318.
|
14- Choice C is correct
The correct answer is 13.5\% The question is this: 450.40 is what percent of 520? Use percent formula: part =\frac{ percent}{100} \ × whole 450.20 = \frac{percent}{100} \ × \ 520 ⇒ 450.20 = \frac{percent \ ×\ 520}{100} ⇒ 45020 = percent × \ 520 ⇒ percent = \frac{45020}{520} = 86.5 450.20 is 86.5\% of 520. Therefore, the discount is: 100\% \ – \ 86.5\% = 13.5\%
|
15- Choice A is correct
The correct answer is 30 Let x be the number. Write the equation and solve for x. \frac{2}{3} \times 18= \frac{2}{5}. x ⇒ \frac{2 \ × \ 18}{3}= \frac{2 \ x}{5} use cross multiplication to solve for x. 5 \ × \ 36= 2 \ x \ × \ 3 ⇒ 180=6 \ x ⇒ x=30
|
16- Choice D is correct
The correct answer is \frac{19}{20} If 15 balls are removed from the bag at random, there will be five balls in the bag. The probability of choosing a brown ball is 1 out of 20. Therefore, the probability of not choosing a brown ball is 19 out of 20 and the probability of having not a brown ball after removing 19 balls is the same.
|
17- Choice B is correct
The correct answer is 75\% The failing rate is 15 out of 60 = \frac{15}{40} Change the fraction to percent: \frac{15}{60} \ × \ 100\%=25\% 25 percent of students failed. Therefore, 75 percent of students passed the exam.
|
18- Choice A is correct
The correct answer is 8 Let x be the number. Write the equation and solve for x. (40 \ – \ x) \ ÷ \ x = 4, Multiply both sides by x. (40\ – \ x) = 4 \ x, then add x both sides. 40 = 5 \ x, now divide both sides by 5. x = 8
|
19- Choice D is correct
The correct answer is 0 N \ × \ \frac{2}{5} \ × \ 3=0, then N must be 0.
|
20- Choice E is correct
The correct answer is 18\% The percent of girls playing tennis is: 60\% \ × \ 30\%= 0.60 \ × \ 0.30=0.18=18\%
|
21- Choice A is correct
The correct answer is 9 4 \ x \ +\ 7=→43 4 \ x=43 \ - \ 7=36→ x=\frac{36}{4}=9
|
22- Choice E is correct
The correct answer is 20 Let x be the number. Write the equation and solve for x. 30\% of x=6⇒ 0.30 \ x=6 ⇒ x=6 \ ÷ \ 0.30=20
|
23- Choice A is correct
The correct answer is I \ > \ 3000 \ x \ + \ 32000 Let x be the number of years. Therefore, $3,000 per year equals 3000 \ x. starting from $32,000 annual salary means you should add that amount to 3000 \ x. Income more than that is: I \ > \ 3000 \ x \ + \ 32000
|
24- Choice C is correct
The correct answer is 25\% $\ 14 is what percent of $\ 56? 14 \ ÷ \ 56 = 0.25 = 25\%
|
25- Choice A is correct
The correct answer is 13 \frac{z}{3} =3→ z=3 \ ×\ 3=9 z \ + \ 4=9 \ + \ 4=13
|
25- Choice A is correct
The correct answer is 13 \frac{z}{3} =3→ z=3 \ ×\ 3=9 z \ + \ 4=9 \ + \ 4=13
|
26- Choice C is correct
The correct answer is 143 \frac{x \ - \ 5}{6} \ + \ 5=28→ \frac{x \ - \ 5}{6}=28 \ - \ 5=23→ x \ - \ 5=23 \ × \ 6=138→ x=138 \ + \ 5=143
|
27- Choice A is correct
The correct answer is 2.5 The width of a rectangle is 4 \ x and its length is 6 \ x. Then, the perimeter of the rectangle is 20 \ x. Perimeter of a rectangle = 2 (width + length) =2 \ (4 \ x \ + \ 6 \ x)=20 \ x The perimeter of the rectangle is 50. Then: 20 \ x=50→x=2.5
|
28- Choice C is correct
The correct answer is x \ + \ 20 John has x dollars and he receives $120. Therefore, he has x \ + \ 120. He then buys a bicycle that costs $100. Now, he has: x \ + \ 120 \ - \ 100= x \ + \ 20
|
29- Choice C is correct
The correct answer is $\ 500 Use simple interest formula: I = prt (I = interest, p = principal, r = rate, t = time) I = (4,000) \ (0.025) \ (5)=500
|
30- Choice C is correct
The correct answer is 27\% David needs an 45\% average to pass for five exams. Therefore, the sum of 4 exams must be at least 4 \ ×\ 65 = 260 The sum of 4 exams is: 62 \ + \ 70 \ + \ 75 \ + \ 80 = 287. The minimum score David can earn on his fifth and final test to pass is: 287 \ – \ 260 = 27
|
31- Choice A is correct
The correct answer is 8 hours The distance between Alex and Jack is 6 miles. Alex running at 4.5 miles per hour and Jack is running at the speed of 6 miles per hour. Therefore, every hour the distance is 1.5 miles less. 12 \ ÷\ 1.5 = 8
|
32- Choice D is correct
The correct answer is 18 The formula for the area of the circle is: A =π \ r^2 The area of the circle is 81 \ π. Therefore: A =π \ r^2 ⇒ 81 \ π = π \ r^2 Divide both sides by π: 81 = r^2 ⇒ r=9 Diameter of a circle is 2 \times radius. Then: Diameter = 2 \ ×\ 9 = 18
|
33- Choice C is correct
The correct answer is 15 3 \ ÷ \ \frac{1}{5} = 15
|
34- Choice B is correct
The correct answer is 1 (8 \ - \ 6)\ × \ 4=8 \ + \ \Box Then: 2 \ × \ 4=8 \ + \ \Box, \ 8 =8 \ +\ \Box, then: \Box = 1
|
35- Choice A is correct
The correct answer is 10 \ x \ + \ 6 \ y There are y tables that can each seat 6 people and there are x tables that can each seat 10 people. Therefore, 6 \ y \ + \ 10 \ x people can be seated in the classroom.
|
36- Choice A is correct
The correct answer is 7 meters The width of the rectangle is twice its length. Let x be the length. Then, width =2 \ x Perimeter of the rectangle is 2 (width + length) = 2 \ (2 \ x \ + \ x)=42 ⇒ 6 \ x=42 ⇒ x=7 Length of the rectangle is 7 meters.
|
37- Choice D is correct
The correct answer is 76.40 average (mean) = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms} ⇒ 77 = \frac{sum \ of\ terms}{42} ⇒ sum = 77 \ × \ 42 = 3234 The difference of 92 and 68 is 24. Therefore, 24 should be subtracted from the sum. 3234 \ – \ 25 = 3209 mean = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms} ⇒ mean = \frac{3209}{42} = 76.40
|
38- Choice A is correct
The correct answer is (250) \ (0.80) \ (0.80) To find the discount, multiply the number by (100\% \ – rate of discount). Therefore, for the first discount we get: (250) (100\% \ – \ 10\%) = (250) \ (0.80) = 200 For the next 10\% discount: (250) \ (0.80) \ (0.80)
|
39- Choice C is correct
The correct answer is 40 average = \frac{sum \ of \ terms}{number \ of \ terms} ⇒ (average of 8 numbers) 16 = \frac{sum \ of \ numbers }{8} ⇒ sum of 8 numbers is: 16 \ × \ 8 = 128 (average of 6 numbers) 8 = \frac{sum \ of \ numbers}{6} ⇒ sum of 6 numbers is 8 \ × \ 6 = 48 sum of 8 numbers – sum of 6 numbers = sum of 2 numbers 128 \ – \ 48 = 80 average of 2 numbers = \frac{80}{2} = 40
|
40- Choice E is correct
The correct answer is \frac{1}{5} The deck contains 13 Hearts. Then, the probability of choosing a Hearts is \frac{13}{65}=\frac{1}{5}
|
41- Choice A is correct
The correct answer is \frac{1}{10} 4,500 out of 45,000 equals to \frac{4500}{45000} = \frac{45}{450} = \frac{1}{10}
|
42- Choice D is correct
The correct answer is 20 x \ + \ 3=6→ x=6 \ - \ 3=3 2 \ y \ -\ 2=10→ 2 \ y=8→ y=4 x \ y \ +\ 8=3 \ × \ 4 \ + \ 8=20
|
43- Choice A is correct
The correct answer is \frac{1}{4} From the options provided, only \frac{1}{4} is greater than \frac{1}{6}.
|
44- Choice C is correct
The correct answer is 19 x=7, then: 2 \ x \ + \ 5=2 \ ×\ 7 \ +\ 5=14 \ + \ 5=19
|
45- Choice E is correct
The correct answer is 45 First, find the number. Let x be the number. Write the equation and solve for x. 150\% of a number is 75, then: 1.5 \ x=75 ⇒ x=75 \ ÷ \ 1.5=50 90\% of 50 is: 0.9 \ ×\ 50 = 45
|
46- Choice A is correct
The correct answer is 121 cm^2 The perimeter of the trapezoid is 24. Therefore, the missing side (height) is: = 49 \ – \ 10 \ – \ 16 \ – \ 12 = 11 Area of a trapezoid: A = \frac{1}{2} \ h \ (b1 \ + \ b2) = \frac{1}{2} \ (11) \ (10 \ + \ 12) = 121 cm ^2
|
47- Choice E is correct
The correct answer is 26\% the population is increased by 10\% and 15\%. 10\% increase changes the population to 110\% of original population. For the second increase, multiply the result by 115\%. (1.10) \ × \ (1.15) = 1.26 = 126\% 26 percent of the population is increased after two years.
|
48- Choice C is correct
The correct answer is 50 Plug in 104 for F and then solve for C. C = \frac{4}{8} (F – \ 30) ⇒ C = \frac{4}{8} \ (110 \ –\ 30) ⇒ C = \frac{5}{8} \ (80) = 50
|
49- Choice A is correct
The correct answer is 384 cm^3 If the length of the box is 24, then the width of the box is one third of it, 8, and the height of the box is 2 (one fourth of the width). The volume of the box is: Volume of a box = (length) × (wdth) × (height) = (24) \ × \ (8) \ × \ (2) = 384 cm^3
|
50- Choice B is correct
The correct answer is 15 2 \ x \ + \ 10=40→ 2\ x=40 \ - \ 10=30→ x=\frac{30}{2}=15
|