1- Choice D is correct
The correct answer is 30 The area of the floor is: 5 cm × \ 30 cm = 150 cm The number is tiles needed = 150\ ÷ \ 5=30
|
2- Choice B is correct
The correct answer is - \ 1 Solving Systems of Equations by Elimination method. \cfrac{\begin{align} 4 \ x \ + \ 6 \ y \ = \ 10 \\ x \ + \ y \ = 3 \end{align}}{} Multiply the second equation by - \ 4 , then add it to the first equation. \cfrac{\begin{align} 4 \ x \ + \ 6 \ y \ = 10 \\ - \ 4 \ ( x \ + \ y \ = 3) \end{align}}{} ⇒ \cfrac{ \begin{align} 4 \ x \ + \ 6 \ y \ = 10 \\ - \ 4 \ x \ - \ 4 \ y \ = 12 \end{align} }{\begin{align} 2\ y \ = - \ 2 \\ ⇒ y \ = - \ 1 \end{align}}
|
3- Choice C is correct
The correct answer is 0.69 D To find the discount, multiply the number by (100\% \ – rate of discount). Therefore, for the first discount we get: (D) (100\% \ – \ 30\%) = (D) (0.60) = 0.60 D For increase of 10\%: \ (0.60 D) (100\% \ + \ 15\%) = (0.60 D) (1.15) = 0.69 D = 69\% of D
|
4- Choice A is correct
The correct answer is 50 cm^2 The diagonal of the square is 10. Let x be the side. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2=c^2 x^2 \ + \ x^2 = 10^2 ⇒ 2 \ x^2=10^2 ⇒ 2 \ x^2 = 100 ⇒ x^2 = 50 ⇒x= \sqrt{50} The area of the square is: \sqrt{50} \ × \ \sqrt{50}=50
|
5- Choice C is correct
The correct answer is 0.0555 1000 times the number is 55.5. Let x be the number, then: 1000 \ x=55.5 x=\frac{55.5}{1000}=0.0555
|
6- Choice D is correct
The correct answer is 9 hours and 36 minutes Use distance formula: Distance = Rate × time ⇒ 384 = 40 \ × T, divide both sides by 40. \frac{384}{40} = T ⇒ T = 9.6 hours. Change hours to minutes for the decimal part. 0.6 hours = 0.6 \ × \ 60=36 minutes.
|
7- Choice A is correct
The correct answer is 165 x=35 \ + \ 130=165
|
8- Choice A is correct
The correct answer is 88 35\% of 80 equals to: 0.35 \ × \ 80=28 12\% of 600 equals to: 0.15\ × \ 400=60 35\% of 80 is added to 15\% of 400: \ 28 \ + \ 60=88
|
9- Choice E is correct
The correct answer is 36 The area of \triangleBED is 25, then: \frac{5 \ × \ AB}{2}=25→5 \ × AB =50→ AB =10 The area of \triangleBDF is 18, then: \frac{3 \ × \ BC}{2}=12→3 \ × BC =24→ BC =8 The perimeter of the rectangle is = 2 \ × \ (10 \ + \ 8)=36
|
10- Choice B is correct
The correct answer is 2 \ y \ + \ x=𝑧 y and z are colinear. x and 3 \ y are colinear. Therefore, y \ + \ z= x \ + \ 3 \ y , subtract x from both sides,then, z= 2 \ y \ + \ x
|
11- Choice B is correct
The correct answer is sin 𝐴 = cos B By definition, the sine of any acute angle is equal to the cosine of its complement. Since, angle A and B are complementary angles, therefore: sin A = cos B
|
12- Choice B is correct
The correct answer is 1,000 ml 3\% of the volume of the solution is alcohol. Let x be the volume of the solution. Then: 3\% of x=30 ml ⇒ 0.03 \ x=30 ⇒ x=30 \ ÷ \ 0.03=1,000
|
13- Choice D is correct
The correct answer is \frac{26}{27} If 26 balls are removed from the bag at random, there will be one ball in the bag. The probability of choosing a red ball is 1 out of 27. Therefore, the probability of not choosing a red ball is 26 out of 27 and the probability of having not a red ball after removing 26 balls is the same.
|
14- Choice C is correct
The correct answer is 12\% The percent of girls playing tennis is: 60\% \ × \ 20\%=0.60 \ × \ 0.20=0.12=12\%
|
15- Choice C is correct
The correct answer is (– \ 2,2) Plug in each pair of number in the equation: A. (2,1): 4 \ (2) \ + \ 6 \ (1)=15 Nope! B. (– \ 1,3): 4 \ (– \ 1) \ + \ 6 \ (3)=14 Nope! C. (– \ 2,2): 4 \ (– \ 2) \ + \ 6 \ (2)=4 Bingo! D. (2,2): 4 \ (2) \ + \ 6 \ (2)=20 Nope! E. (2,8): 4 \ (2) \ + \ 6 \ (8)=56 Nope!
|
16- Choice C is correct
The correct answer is 40 ft Write a proportion and solve for x. \frac{4}{3}=\frac{x}{30} ⇒ 3 \ x=4 \ × \ 30 ⇒ x=40 ft
|
17- Choice B is correct
The correct answer is 584 km Add the first 5 numbers. 30 \ + \ 62 \ + \ 47 \ + \ 70 \ + \ 50=259 To find the distance traveled in the next 5 hours, multiply the average by number of hours. Distance = Average × Rate =65 \ × \ 5=325 Add both numbers. 259 \ + \ 325=584
|
18- Choice E is correct
The correct answer is - \ 2 Solve for x. \frac{2 \ x}{12}=\frac{x \ + \ 1}{3} Multiply the second fraction by 4. \frac{2 \ x}{12}=\frac{4 \ (x \ +\ 1)}{3 \ × \ 4} Tow denominators are equal. Therefore, the numerators must be equal. 2 \ x=4 \ x \ + \ 4 - \ 2 \ x = 4 x= - \ 2
|
19- Choice B is correct
The correct answer is - \ 9 \ ≤ \ x \ ≤ \ 5 |x \ + \ 7 | \ ≤ \ 2→ - \ 2 \ ≤ \ x \ + \ 7 \ ≤ \ 2→ - \ 2 \ - \ 7 \ ≤ \ x \ + \ 7 \ - \ 7 \ ≤ \ 2 \ - \ 7→ -9 \ ≤ \ x \ ≤ \ 5
|
20- Choice E is correct
The correct answer is 90\% The question is this: 1.50 is what percent of 1.35? Use percent formula: part =\frac{percent}{100} \ × whole 1.50 = \frac{percent}{100} \ × \ 1.35 ⇒ 1.50=\frac{percent \ × \ 1.35}{100} ⇒ 150= percent × \ 1.35 ⇒ percent =\frac{150}{1.35}= 90
|
21- Choice A is correct
The correct answer is 169 0.4 \ x=(0.25) \ × \ 32→x=20→(x \ - \ 7)^2=(13)^2=169
|
22- Choice E is correct
The correct answer is (12,5) When points are reflected over y-axis, the value of y in the coordinates doesn’t change and the sign of x changes. Therefore, the coordinates of point B is (12,5).
|
23- Choice A is correct
The correct answer is \frac{8}{10} tan θ=\frac{opposite}{adjacent} tan θ=\frac{8}{6}⇒ we have the following right triangle. Then: c=\sqrt{8^2 \ + \ 6^2 }=\sqrt{64 \ + \ 36}=\sqrt{100}=10 cos θ=\frac{adjacent}{hypotenuse}=\frac{8}{10}
|
24- Choice B is correct
The correct answer is \frac{1}{3} Set of number that are not composite between 1 and 45: A = \left\{1, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23 , 29 , 31 ,37 ,41 ,43 \right\} Probability = \frac{number \ of \ desired \ outomes}{number \ of \ total \ outcomes} =\frac{15}{45}=\frac{1}{3}
|
25- Choice D is correct
The correct answer is y= x The slop of line A is: m=\frac{y_{2} \ - \ y_{1}}{x_{2} \ - \ x_{1}}=\frac{7 \ - \ 6}{5 \ - \ 4}=1 Parallel lines have the same slope and only choice D (y=x) has slope of 1.
|
26- Choice E is correct
The correct answer is 316 y = 5 \ a \ b \ + \ b^4 Plug in the values of a and b in the equation: a=3 and b=4 y = 5 \ (3) \ (4) \ + \ (4)^4 = 60 \ + \ (256) = 316
|
27- Choice A is correct
The correct answer is 69 The area of trapezoid is: (\frac{30 \ + \ 12}{2}) \ × \ x=192→24 \ x=192→x=8 y=\sqrt{12^2 \ + \ 5^2}=13 Perimeter is: 18 \ + \ 30 \ + \ 8 \ + \ 13=69
|
28- Choice D is correct
The correct answer is 3 \ x^2 \ – \ 7 \ x \ + \ 13 (g \ – \ f)(x)=g(x) \ – \ f(x)=(3 \ x^2 \ + \ 5 \ – \ 4 \ x) \ – \ (- \ 8 \ + \ 3 \ x) 3 \ x^2 \ + \ 5 \ – \ 4 \ x \ + \ 8 \ – \ 3 \ x = \ 3 \ x^2 \ - \ 7 \ x \ + \ 13
|
29- Choice A is correct
The correct answer is x is multiplied by 3 Plug in z\times 3 for z and simplify. x_{1}=\frac{8 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 1}}{\frac{6}{z \times 3 }}=\frac{8 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 1}}{\frac{1}{3}\times \frac{ 6}{z }}= \frac{8 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 1}}{\frac{6}{z}}={3} \ × \ \frac{8 \ y \ + \ \frac{r}{r \ + \ 1}}{\frac{6}{z}}=x \times 3
|
30- Choice E is correct
The correct answer is 4.788 The weight of 10.5 meters of this rope is: 10.5 \ × \ 456 g =4788 g 1 kg =1000 g, therefore, 4788 g ÷ \ 1000=4.788 kg
|
31- Choice B is correct
The correct answer is 282 g(x)=- \ 3, then f(g(x))= f(- \ 3)=3 \ (- \ 3)^4 \ - \ 2 \ (- \ 3)^3 \ + \ 5 \ (- \ 3)= 243 \ + \ 54 \ - \ 15=282
|
32- Choice C is correct
The correct answer is 20 Check each option provided: A. 4 \ \ \ \ \frac{7\ + \ 13 \ + \ 15 \ + \ 16 \ + \ 20}{5}=\frac{71}{5}=14.2 B. 13 \ \ \ \ \frac{4 \ + \ 7 \ + \ 15 \ + \ 16 \ + \ 20}{5}=\frac{62}{5}=12.4 C. 20 \ \ \ \ \frac{4 \ + \ 7 \ + \ 13 \ + \ 15 \ + \ 16}{5}=\frac{55}{5}=11 D. 16\ \ \frac{4 \ + \ 7 \ + \ 13 \ + \ 15 \ + \ 20}{5}=\frac{59}{5}=11.8 E. 7 \ \ \frac{4 \ + \ 13 \ + \ 15 \ + \ 16 \ + \ 20}{5}=\frac{68}{5}=13.6
|
33- Choice D is correct
The correct answer is 130 miles Use the information provided in the question to draw the shape. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2=c^2 50^2 \ + \ 120^2=c^2 ⇒ 2500 \ + \ 14400= c^2⇒ 16,900=c^2⇒ c=130
|
34- Choice A is correct
The correct answer is \frac{3}{2} tangent \beta= \frac{1}{cotangent \ \beta}=\frac{3}{2}
|
35- Choice C is correct
The correct answer is 72 \frac{3}{5} \ × \ 120=72
|
36- Choice A is correct
The correct answer is \frac{200 \ x}{y} Let the number be A. Then: 2 \ x=y\% \ × A Solve for A. 2 \ x=\frac{y}{100} \ × A Multiply both sides by \frac{100}{y}: 2 \ x \ × \ \frac{100}{y}=\frac{y}{100} \ × \ \frac{100}{y} \ × A A =\frac{200 \ x}{y}
|
37- Choice C is correct
The correct answer is 125 cm One liter = 1000 cm^3→ 5 liters = 5000 cm^3 5000=10 \ × \ 4 \ × \ h→h=\frac{5000}{40}=125 cm
|
38- Choice A is correct
The correct answer is 110 \ π in^2 Surface Area of a cylinder = 2 \ π \ r \ (r \ + \ h), The radius of the cylinder is 5 \ (10 \ ÷ \ 2) inches and its height is 8 inches. Therefore, Surface Area of a cylinder =2 \ π \ (5) \ (5 \ + \ 6)=110 \ π in^2
|
39- Choice C is correct
The correct answer is 80 feet The relationship among all sides of special right triangle 30^\circ \ - \ 60^\circ \ - \ 90^\circ is provided in this triangle: In this triangle, the opposite side of 60^\circ angle is half of the hypotenuse. Draw the shape of this question: The latter is the hypotenuse. Therefore, the latter is 80 ft.
|
40- Choice A is correct
The correct answer is II only I. |a| \ < \ 1→- \ 1 \ < \ a \ < \ 1 Multiply all sides by b. Since, b \ > \ 0→- \ b \ < \ b \ a \ < \ b (it is true!) II. Since, - \ 1 \ < \ a \ < \ 1,and a \ < \ 0→- \ a \ > \ a^2 \ > \ a (plug in - \ \frac{1}{2}, and check!) (It’s false) III. - \ 1 \ < \ a \ < \ 1, multiply all sdes by 2, then: - \ 2 \ < \ 2 \ a \ < \ 2 Subtract 3 from all sides. Then: - \ 2 \ - \ 3 \ < \ 2 \ a \ - \ 3 \ < \ 2 \ - \ 3→- \ 5 \ < \ 2 \ a \ - \ 3 \ < \ - \ 1 (It is true!)
|