1- Choice D is correct
The correct answer is: E = 6 \ + \ A A = S \ – \ 4
|
2- Choice A is correct
The correct answer is 36^\circ The sum of supplement angles is 180. Let x be that angle. Therefore, x \ + \ 4 \ x = 180 5 \ x = 180, divide both sides by 5: \ x = 36
|
3- Choice C is correct
The correct answer is 47 Let x be the integer. Then: 2 \ x \ – \ 3 = 91 Add 5 both sides: 2x = 94 Divide both sides by 2: \ x = 47
|
4- Choice A is correct
The correct answer is $120 profit Plug in the value of x=30 into both equations. Then: 𝐶(x)=x^2 \ - \ 4 \ x=(30)^2 \ - 4 \ (30)=900 \ - \ 120=780 𝑅(x)=30 \ x=30 \ × \ 30=900 900 \ − \ 780=120
|
5- Choice A is correct
The correct answer is 3 Subtract \frac{1}{4 \ b} and \frac{1}{𝑏^2} from both sides of the equation. Then: \frac{1}{4 \ b^2} \ + \ \frac{1}{4 \ b} = \frac{1}{b^2}→\frac{1}{4 \ b^2} \ − \ \frac{1}{b^2}=− \ \frac{1}{4 \ 𝑏} Multiply both numerator and denominator of the fraction \frac{1}{b^2} by 4. Then: \frac{1}{4 \ b^2} \ − \ \frac{4}{4 \ b^2}=− \ \frac{1}{4 \ b} Simplify the first side of the equation: − \ \frac{3}{4 \ b^2 }=− \ \frac{1}{4 \ b} Use cross multiplication method: 12 \ 𝑏=4 \ 𝑏^2→12=4 \ 𝑏→𝑏=3
|
6- Choice B is correct
The correct answer is 108 \ x^8 \ y^6 Simplify. 4 \ x^2 \ y^3 \ (3 \ x^2 \ y)^3=4 \ x^2 \ y^3 \ (27 \ x^6 \ y^3) = 108 \ x^8 \ y^6
|
7- Choice B is correct
The correct answer is – \ 22 \ ≤ \ x \ ≤ \ 10 First, multiply both sides of inequality by 2. Then: \frac{|6 \ + \ x|}{2} \ ≤ \ 8→|6 \ +\ x| \ ≤ \ 16 Since 6 \ + \ x can be positive or negative, then: 6 \ + \ x \ ≤ \ 16 or 6 \ + \ x \ ≥ \ − \ 16 Then: x \ ≤ \ 10 or x \ ≥ \ − \ 22
|
8- Choice D is correct
The correct answer is (2, 2) Plug in each pair of numbers in the equation. The answer should be 12. A. (2, 1): \ \ \ 2 \ (2) \ + \ 5 \ (1) = 9 No! B. (– \ 1, 3): \ \ \ 2 \ (–1) \ + \ 5 \ (2) = 8 No! C. (– \ 2, 2): \ \ \ 2 \ (– \ 2) \ + \ 5 \ (2) = 6 No! D. (2, 2): \ \ \ 2 \ (2) \ + \ 5 \ (2) = 12 Yes!
|
9- Choice B is correct
The correct answer is 10 x\% \ 13 = 1.3 \frac{x}{100} \ 13 = 1.3 → x = \frac{1.3 \ × \ 100}{13} = 10
|
10- Choice C is correct
The correct answer is (6 \ × \ 10^2) \ + \ (7 \ × \ 10^1) \ + \ 4 Let’s review the choices provided: A. (6 \ × \ 10^3) \ + \ (7 \ × \ 10^2) \ + \ (4 \ × \ 10) = 6,000 \ + \ 700 \ + \ 40 = 6,740 B. (6 \ × \ 10^2) \ + \ (7 \ × \ 10^1) \ – \ 4 = 600 \ + \ 70 \ – \ 4= 666 C. (6 \ × \ 10^2) \ + \ (7 \ × \ 10^1) \ + \ 4 = 600 \ + \ 70 \ + \ 4 = 674 D. (6 \ × \ 10^1) \ + \ (7 \ × \ 10^1) \ + \ 4 = 60 \ + \ 70 \ + \ 4 = 134 Only choice C equals to 674.
|
11- Choice A is correct
The correct answer is 4 cm^2 First draw an isosceles triangle. Remember that two sides of the triangle are equal. Let put a for the legs. Then: 𝑎=4⇒ area of the triangle is =\frac{1}{2} \ (4 \ × \ 4)=\frac{16}{2}=4 cm^2
|
12- Choice C is correct
The correct answer is 13 cm Use Pythagorean Theorem: a^2 \ + \ b^2 = c^2 5^2 \ + \ 12^2 = c^2 ⇒ 25 \ + \ 144 = c^2 ⇒ c^2 = 169 ⇒ c=13
|
13- Choice D is correct
The correct answer is 37.68 C = 2 \ π \ r C = 2 \ π \ × \ 6 = 12 \ π π = 3.14 → C = 12 \ π = 37.68
|
14- Choice C is correct
The correct answer is $27.5 \frac{5}{200} = \frac{x}{1,100} x = \frac{5 \ × \ 1,100}{200} =27.5
|
15- Choice B is correct
The correct answer is 1610 minutes 23 hours = 82,800 seconds 1610 minutes = 96,600 seconds 1 days = 24 hours = 86,400 seconds 3,900 seconds
|
15- Choice B is correct
The correct answer is 1610 minutes 23 hours = 82,800 seconds 1610 minutes = 96,600 seconds 1 days = 24 hours = 86,400 seconds 3,900 seconds
|
17- Choice C is correct
The correct answer is 2,841 85.23 \ ÷ \ 0.03 =2,841
|
18- Choice D is correct
The correct answer is 666 Miles To find total number of miles driven by Ed that week, you only need to subtract 46,687 from 47,353. 47,353 \ − \ 46,687=666
|
19- Choice A is correct
The correct answer is 69\% Area of a circle equals: 𝐴=\pi \ r^2 The new diameter is 30\% larger than the original then the new radius is also 30\% larger than the original. 30\% larger than 𝑟 is 1.3 \ r. Then, the area of larger circle is: 𝐴=\pi \ r^2=\pi \ (1.3 \ 𝑟)^2=\pi \ (1.69 \ 𝑟^2)=1.69 \ 𝜋 \ r^2 1.69 \ \pi \ r^2 is 69\% bigger than \pi \ r^2.
|
20- Choice A is correct
The correct answer is 32 cm^2 First draw an isosceles triangle. Remember that two sides of the triangle are equal. Let put 𝑎 for the legs. Then: 𝑎=5⇒ area of the triangle is =\frac{1}{2} \ (8 \ × \ 8)=\frac{64}{2}=32 cm^2
|
21- Choice D is correct
The correct answer is 96 x \ + \ y = 24 Then: 4 \ x \ + \ 4 \ y = 24 \ × \ 4 = 96
|
22- Choice A is correct
The correct answer is 104 The area of the non-shaded region is equal to the area of the bigger rectangle subtracted by the area of smaller rectangle. Area of the bigger rectangle = 12 \ × \ 10 = 120 Area of the smaller rectangle = 8 \ × \ 2 = 16 Area of the non-shaded region = 120 \ – \ 16 = 104
|
23- Choice A is correct
The correct answer is \frac{16}{x^3} \frac{x^3}{16} ⇒ reciprocal is : \frac{16}{x^3}
|
24- Choice A is correct
The correct answer is 5.5 2 \ x^2 \ (y \ + \ 8) = 2 \ (0.5)^2 \ (3 \ + \ 8) = 2 \ (0.25) \ (11) = 5.5
|
25- Choice D is correct
The correct answer is $200 Use interest rate formula: Interet = principal × rate × time =2,500 \ × \ 0.04 \ × \ 2=200
|
26- Choice B is correct
The correct answer is 2 \ (w^2 \ + \ x) = 25
|
27- Choice A is correct
The correct answer is 5 hr. 37 min 29 hr. 21 min 23 hr. 44 min _________________ 5 hr. 37 min
|
28- Choice B is correct
The correct answer is - \ \frac{ 5}{4} 4 \ \frac{1}{2} - 5 \frac{3}{4}= 4 \ \frac{2}{4} \ - \ 5 \frac{3}{4} = \frac{18}{4} \ - \ \frac{23}{4} = \frac{- \ 5}{4} =- \ \frac{ 5}{4}
|
29- Choice D is correct
The correct answer is (x \ – \ 4) Factor each trinomial x^2 \ – \ 2 \ x \ – 8 and x^2 \ – \ 6 \ x \ + \ 8 x^2 \ – \ 2 \ x \ – 8 ⇒ (x \ – \ 4) \ (x \ + \ 2) x^2 \ – \ 6 \ x \ + \ 8 ⇒ (x \ – \ 2) \ (x \ – \ 4)
|
30- Choice C is correct
The correct answer is (6, 1) \begin{cases}- \ 2 \ x \ - \ 3 \ y =\ - \ 15\\4 \ x\ + \ y= 25\end{cases}⇒ Multiplication (3) in first equation ⇒\begin{cases}- \ 2 \ x \ - \ 3 \ y =\ - \ 15\\12 \ x\ + \ 3 y= 75\end{cases} Add two equations together ⇒ 10 \ x =60 ⇒ x=6 then; y=1
|
31- Choice B is correct
The correct answer is Ellis spends about 40 hours of his 60-hour work week on the road. Ellis travels \frac{2}{3} of 60 hours. \frac{2}{3} \ × \ 60=40 Ellis will be on the road for 40 hours.
|
32- Choice A is correct
The correct answer is 0.444... \frac{12}{27} =0.444...
|
33- Choice C is correct
The correct answer is 154 Perimeter of a rectangle =2 (width + length) =2 \ (49 \ + \ 28)=154
|
34- Choice B is correct
The correct answer is 658 The ratio of boys to girls is 5:9. Therefore, there are 5 boys out of 14 students. To find the answer, first divide the number of boys by 5, then multiply the result by 14. 235 \ ÷ \ 5 = 47 ⇒ 47 \ × \ 10 = 658
|
35- Choice A is correct
The correct answer is 20 \frac{240}{12} = 20
|
36- Choice B is correct
The correct answer is 144 square feet The area of a 12 feet x \ 12 feet room is 144 square feet. 12 \ × \ 12 = 144
|
37- Choice C is correct
The correct answer is 281.2 \frac{38}{100} \ × \ 740 =x x=281.2
|
38- Choice B is correct
The correct answer is 19 Michelle = Karen – \ 6 Michelle = David – \ 4 Karen + Michelle + David = 67 Karen + \ 6 = Michelle ⇒ Karen = Michelle – \ 6 Karen + Michelle + David = 67 Now, replace the ages of Karen and David by Michelle. Then: Michelle + \ 6 \ + Michelle + Michelle + \ 4 =67 3 Michelle + \ 10 = 67 ⇒ 3 Michelle = 67 \ – \ 10 3 Michelle = 57 Michelle = 19
|
39- Choice C is correct
The correct answer is 2 ft. Write a proportion and solve for the missing number. \frac{24}{8} =\frac{ 6}{x}→ 24 \ x=6 \ × \ 8=48 24 \ x=48→x=\frac{48}{24}=2
|
40- Choice D is correct
The correct answer is 12.6 square feet A = b \ h A = 3 \ × \ 4.2 = 12.6
|
41- Choice A is correct
The correct answer is \ \begin{bmatrix}2 & 0\\0 & - \ 2\\- \ 3 & 3 \end{bmatrix} \begin{bmatrix}2 & 6 \\- \ 1 & - \ 2\\- \ 5 & - \ 4 \end{bmatrix} \ + \ \begin{bmatrix}0 & - \ 6 \\1 & 0\\2 & 7 \end{bmatrix} = \ \begin{bmatrix}2 & 0\\0 & - \ 2\\- \ 3 & 3 \end{bmatrix}
|
42- Choice B is correct
The correct answer is 8 7∎13=\sqrt{7^2 \ + \ 15}=\sqrt{49 \ + \ 15} =\sqrt{64} = 8
|
43- Choice D is correct
The correct answer is (150) \ (0.85) \ (0.70) To find the discount, multiply the number by (100\% \ – rate of discount). Therefore, for the first discount we get: (150) \ (100\% \ – \ 15\%) = (150) \ (0.85) For the next 15\% discount: (150) \ (0.85) \ (0.70)
|
44- Choice A is correct
The correct answer is 69.11 kg Average =\frac{ sum \ of \ terms}{ number \ of \ terms} The sum of the weight of all girls is: 21 \ × \ 65 = 1,365 kg The sum of the weight of all boys is: 30 \ × \ 72 = 2,160 kg The sum of the weight of all students is: 1,365 \ + \ 2,160 = 3,525 kg Average = \frac{3,525 }{51} = 69.11
|
45- Choice D is correct
The correct answer is 480 Liters Let x be the capacity of one tank. Then, \frac{3}{4} \ x=320→x=320 \ × \ \frac{3}{4}=240 Liters The amount of water in two tanks is equal to: 2 \ × \ 240=480 Liters
|
46- Choice C is correct
The correct answer is - \ 2 \ x^2 \ - \ 2 \ x \ + \ 12 Use FOIL (First, Out, In, Last) (2 \ x \ + \ 6) \ (- \ x \ + \ 2) = - \ 2 \ x^2 \ + 4 \ x \ - \ 6 \ x \ + \ 12 =- \ 2 \ x^2 \ - \ 2 \ x \ + \ 12
|
47- Choice D is correct
The correct answer is 65 \ π To find the area of the shaded region subtract smaller circle from bigger circle. S_{bigger} \ – \ S_{smaller} = π \ (r_{bigger} )^2 \ – \ π \ (r_{smaller} )^2 ⇒ S_{bigger} \ – \ S_{smaller }= π \ (9)^2 \ – \ π \ (4)^2 ⇒ 81 \ π \ – \ 16 \ π = 65 \ π
|