1- Choice B is correct
The correct answer is 71 1420\ ÷\ 20= 71
|
2- Choice C is correct
The correct answer is 3,273 $4,558 \ –\ $1,285=3,273
|
3- Choice D is correct
The correct answer is 4.3 7.9 \ −\ 3.6 = 4.3
|
4- Choice A is correct
The correct answer is 22.88 \cfrac{\begin{align}4.4 \\× \ 5.2 \end{align}}{22.88}
|
5- Choice A is correct
The correct answer is 435 390\ +\ 45=435
|
6- Choice C is correct
The correct answer is 12 27.6 \ ÷\ 2.3 =12
|
7- Choice C is correct
The correct answer is 1.25 12.5 \ ÷\ 10 =1.25
|
8- Choice C is correct
The correct answer is 917 \cfrac{\begin{align}882 \\+ \ 35 \end{align}}{917}
|
9- Choice D is correct
The correct answer is 1,920 \cfrac{\begin{align}1,452 \\+ \ 468 \end{align}}{1,920}
|
10- Choice A is correct
The correct answer is 48 6 \ ×\ 8 =48
|
11- Choice A is correct
The correct answer is 83.51 \cfrac{\begin{align}48.35 \\ + \ 35.16 \end{align}}{83.51}
|
12- Choice C is correct
The correct answer is 1,657 \cfrac{\begin{align}2,580 \\- \ 923 \end{align}}{1,657}
|
13- Choice A is correct
The correct answer is 913 3,652 \ ÷\ 4 =913
|
14- Choice C is correct
The correct answer is \frac{1}{2} \frac{2}{3}\ -\ \frac{1}{6}=\frac{1}{2}
|
15- Choice C is correct
The correct answer is 9 \frac{1}{4}\ ÷\ \frac{1}{36}=9
|
16- Choice D is correct
The correct answer is 215 43\ ×\ 5=215
|
17- Choice A is correct
The correct answer is 7 \ \frac{1}{10} 7\ \frac{3}{5}\ -\ \frac{1}{2} =7\ \frac{1}{10}
|
18- Choice C is correct
The correct answer is 6^9 6^7\ ×\ 6^2=6^9
|
19- Choice C is correct
The correct answer is 17 \ x \ y 12\ x\ y\ +\ 5\ x\ y\ =17 \ x \ y
|
20- Choice D is correct
The correct answer is 206 824 \ ÷\ 4 =206
|
21- Choice D is correct
The correct answer is 4\ \frac{1}{10} 6\ \frac{2}{5}\ -\ 2\ \frac{3}{10}=6\ +\ \frac{2}{5}\ -\ 2\ -\ \frac{3}{10}=4\ \frac{1}{10}
|
22- Choice B is correct
The correct answer is 105 420 \ ÷\ 4 =105
|
23- Choice D is correct
The correct answer is 23\ x 15\ x\ +\ 8\ x=23\ x
|
24- Choice D is correct
The correct answer is 21 \frac{30}{100 }\ ×\ 70=\frac{2100}{100 }=21
|
25- Choice B is correct
The correct answer is \frac{2}{9} \frac{4}{9}\ -\ \frac{2}{9}=\frac{2}{9}
|
26- Choice C is correct
The correct answer is -\ 60 12\ ×\ (−\ 5)=-\ 60
|
27- Choice D is correct
The correct answer is -\ 7 −\ 9\ +\ 4 \ –\ 2=-\ 7
|
28- Choice A is correct
The correct answer is 3\ \frac{29}{32} 1 \ \frac{1}{4}\ ×\ 3\ \frac{1}{8}=\frac{5}{4}\ ×\ \frac{25}{8} = \frac{125}{32}=3\ \frac{29}{32}
|
29- Choice C is correct
The correct answer is \frac{11}{15} \frac{2}{5}\ +\ \frac{1}{3}=\frac{6 \ + \ 5}{15}=\frac{11}{15}
|
30- Choice A is correct
The correct answer is 11\ \frac{3}{4} 6\ \frac{2}{4}\ +\ 5\ \frac{1}{4}=6\ +\ \frac{2}{4}\ +\ 5\ +\ \frac{1}{4}=11\ \frac{3}{4}
|
31- Choice A is correct
The correct answer is \frac{7}{36} \frac{1}{3}\ ×\ \frac{7}{12}= \frac{7}{36}
|
32- Choice A is correct
The correct answer is 8 \sqrt{64}=8
|
33- Choice D is correct
The correct answer is \frac{1}{8} 16\ x\ = 2, \ x= \frac{2}{16}=\frac{1}{8}
|
34- Choice C is correct
The correct answer is 40\% ___\% of 20 = 8 \frac{x}{100 }\ ×\ 20=8\\ x=\frac{800}{20 }=40\%
|
35- Choice D is correct
The correct answer is 2 5\% of 40 \frac{5}{100} \ ×\ 40=\frac{200}{100}=2
|
36- Choice C is correct
The correct answer is 220 \frac{25}{100 }\ ×\ x=55\\ x=\frac{5500}{25 }=220
|
37- Choice D is correct
The correct answer is 7 (5\ +\ 2)^2\ ÷\ 7=7^2\ ÷\ 7=49\ ÷\ 7=7
|
38- Choice A is correct
The correct answer is 15 12 \ –\ (\ –\ 3)=12 \ + \ 3= 15
|
39- Choice D is correct
The correct answer is 1 \ \frac{1}{10} \ x 5\ x\ +\ \frac{1}{2} \ x =1 \ \frac{1}{10} \ x
|
40- Choice C is correct
The correct answer is \frac{11}{9} 5 \ \frac{2}{4}\ ÷\ 4\ \frac{6}{12}= \frac{11}{2}\ \div \ \frac{27}{6} = \frac{66}{54}= \frac{11}{9}
|
40- Choice C is correct
The correct answer is \frac{11}{9} 5 \ \frac{2}{4}\ ÷\ 4\ \frac{6}{12}= \frac{11}{2}\ \div \ \frac{27}{6} = \frac{66}{54}= \frac{11}{9}
|
41- Choice D is correct
The correct answer is 104 A.\frac{38}{4} = 9.5 B.\frac{46}{4} = 11.5 D.\frac{85}{4} = 21.25 C.\frac{104}{4} = 26
|
42- Choice D is correct
The correct answer is 2.90 ft Write a proportion and solve for the missing number. \frac{44}{16} = \frac{8}{x}→ 44\ x\ =8\ ×\ 16=128 44\ x\ =128→x=\frac{128}{44}=2.90
|
43- Choice A is correct
The correct answer is 243 3^5 = 3 \ ×\ 3 \ ×\ 3 \ ×\ 3 \ ×\ 3 = 243
|
44- Choice C is correct
The correct answer is 7\ x^4\ +\ 2\ x^3\ -\ 10\ x^2 Simplify and combine like terms. (5\ x^3\ -\ 6\ x^2\ +\ 2\ x^4\ )\ -\ (4\ x^2\ -\ 5\ x^4\ +\ 3\ x^3\ ) ⇒ (5\ x^3\ -\ 6\ x^2\ +2\ x^4\ )\ -\ 4\ x^2\ +\ 5\ x^4\ -\ 3\ x^3\ ⇒ 7\ x^4\ +\ 2\ x^3\ -\ 10\ x^2
|
45- Choice C is correct
The correct answer is \frac{8}{9} A. \frac{5}{8} = 0.625 B.\frac{3}{7} = 0.43 D.\frac{8}{9} = 0.88 C.\frac{5}{11} = 0.45
|
46- Choice D is correct
The correct answer is 113.2 The area of the square is 800.89. Therefore, the side of the square is square root of the area. \sqrt{800.89}=28.3 Four times the side of the square is the perimeter: 4 \ ×\ 28.3 =113.2
|
47- Choice D is correct
Solve for x. -\ 2≤2\ x\ -\ 4\ <8 ⇒ (add 4 all sides) -\ 2\ +\ 4≤2\ x\ -\ 4\ +\ 4<8\ +\ 4 ⇒ 2≤2\ x\ <12 ⇒ (divide all sides by 2) 1≤\ x\ <6 x is between 1 and 6. Choice D represent this inequality.
|
48- Choice B is correct
The correct answer is -\ 27 To solve absolute values equations, write two equations. 3\ x\ -\ 9 can equal positive 18, or negative 18. Therefore, 3\ x\ -\ 9= 18 ⇒ 3\ x=27⇒ x=9 3\ x\ -\ 9= -\ 18 ⇒ 3\ x=-\ 18\ +\ 9=-\ 9⇒ x=-\ 3 Find the product of solutions: -\ 3\ ×\ 9=-\ 27
|
49- Choice C is correct
The correct answer is -\ 61 Use PEMDAS (order of operation): [3\ ×\ (–\ 12)\ -\ 44]\ –\ (–\ 12)\ +\ [3\ ×\ 7]\ ÷\ 3=[-\ 36\ -\ 44]\ +\ 12\ +\ 21\ ÷\ 3=-\ 80\ +\ 12\ +\ 7=-\ 61
|
50- Choice A is correct
The correct answer is 42 \frac{240}{8 }< \ x\ < \frac{360}{8}, 30 < \ x\ < 45, From the choices provided, only 42 is correct.
|
51- Choice D is correct
The correct answer is 120 m^3 Volume of a box = length × width × height = 3 \ ×\ 5 \ ×\ 8 = 120
|
52- Choice C is correct
The correct answer is 200 40 \ ×\ 5 = 200
|
53- Choice C is correct
The correct answer is 37.5\% The population is increased by 10\% and 25\%. 15\% increase changes the population to 110\% of original population. For the second increase, multiply the result by 125\%. (1.10) \ ×\ (1.25) = 1.375 = 137.5\% 37.5 percent of the population is increased after two years.
|
54- Choice C is correct
The correct answer is -\ \frac{1}{4} The equation of a line in slope intercept form is: y=m\ x\ +\ b Solve for y. 4\ x\ -\ y=7→-\ y=-\ 4\ +\ 7 Divide both sides by (-\ 1). Then: -\ y=-\ 4\ x\ +\ 7→y=4\ x\ -\ 7 The slope of this line is 4. The product of the slopes of two perpendicular lines is - \ 1. Therefore, the slope of a line that is perpendicular to this line is: m_1 \ ×\ m_2 = -\ 1 ⇒ 4 \ ×\ m_2 = -\ 1 ⇒ m_2 =- \frac{ 1}{4}=-\ \frac{1}{4}
|
55- Choice A is correct
The correct answer is 20 Use formula of rectangle prism volume. V = (length) (width) (height) ⇒ 5000 = (25)\ (10) (height) ⇒ height =5000 \ ÷\ 250 = 20
|
56- Choice A is correct
The correct answer is \frac{1}{3} ,44\% , 0.54 , \frac{4}{5} Change the numbers to decimal and then compare. \frac{1}{3} = 0.333… 0.54 44\% = 0.44 \frac{4}{5} = 0.80 Therefore \frac{1}{3} \ < \ 44\% \ < \ 0.54 \ < \ \frac{4}{5}
|
57- Choice A is correct
The correct answer is 12,324 In the stadium the ratio of home fans to visiting fans in a crowd is 5:7. Therefore, total number of fans must be divisible by 12: 5 \ +\ 7 = 12. Let’s review the choices: A. 12,324:\ 12,324\ ÷\ 12=1,027 B. 42,326:\ 42,326\ ÷\ 12=3,527.166 C. 44,566:\ 44,566\ ÷\ 12=3,713.833 D. 66,812:\ 66,812\ ÷\ 12=5,567.666 Only choice A when divided by 12 results a whole number.
|
58- Choice C is correct
The correct answer is \frac{1}{4} Probability =\frac{number \ of\ desired\ \ outcomes}{number \ of\ \ total \ outcomes} = \frac{18}{12\ +\ 18\ +\ 18\ +\ 24} =\frac{18}{72} = \frac{1}{4}
|
59- Choice B is correct
The correct answer is 24 Plug in the value of x and y. 4\ (\ x\ −\ 3\ y\ )\ +\ (3 \ −\ x\ ) ^2 when x = 2 and y = −\ 2 x=2 and y=-\ 2 4\ (x\ -\ 3\ y)\ +\ (3\ -\ x)^2=4\ (2\ -\ 2(-\ 2))\ +\ (2\ -\ 2)^2=4\ (2\ +\ 4)\ +\ (0)^2 = 24 \ +\ 0=24
|
60- Choice A is correct
The correct answer is 60,000 Three times of 24,000 is 72,000. One sixth of them cancelled their tickets. One sixth of 72,000 equals 12,000\ (\frac{1}{6} \ ×\ 72000 = 12000). 60,000 \ (72000 \ –\ 12000 = 60000) fans are attending this week
|
61- Choice D is correct
The correct answer is 10 meters The width of the rectangle is twice its length. Let x be the length. Then, width =3\ x Perimeter of the rectangle is 2 (width + length) = 3\ (2\ x\ +\ x)=90 ⇒ 9\ x=90 ⇒ x=10 Length of the rectangle is 10 meters.
|
62- Choice B is correct
The correct answer is \frac{1}{4} The probability of choosing a Hearts is \frac{16}{64}=\frac{1}{4}
|
63- Choice C is correct
The correct answer is 20 The ratio of boy to girls is 3:7. Therefore, there are 3 boys out of 10 students. To find the answer, first divide the total number of students by 10, then multiply the result by 3. 50 \div 10=5 \Rightarrow 5\times3=15 There are 15 boys and 35\ (50\ –\ 15) girls. So, 20 more boys should be enrolled to make the ratio 1:1
|
64- Choice B is correct
The correct answer is 18 The diagonal of the square is 8. Let x be the side. Use Pythagorean Theorem: a^2\ +\ b^2=c^2 x^2\ +\ x^2=6^2⇒ 2\ x^2\ = 6^2 ⇒ 2\ x^2= 36 ⇒x^2 = 18 ⇒x= \sqrt{18} The area of the square is: \sqrt{18}\ ×\ \sqrt{18}=18
|
65- Choice D is correct
The correct answer is \frac{216}{729} The square of a number is \frac{36}{81}, then the number is the square root of \frac{36}{81} \sqrt{\frac{36}{81}}= \frac{6}{9} The cube of the number is: (\frac{6}{9})^3 = \frac{216}{729}
|
66- Choice A is correct
The correct answer is 80 Jason needs an 80\% average to pass for five exams. Therefore, the sum of 5 exams must be at lease 5 \ ×\ 80 = 400 The sum of 4 exams is: 68\ +\ 75\ +\ 89\ +\ 88=320 The minimum score Jason can earn on his fifth and final test to pass is: 400\ –\ 320=80
|
67- Choice B is correct
The correct answer is 30 Write the numbers in order: 5\ , \ 19\ , \ 27\ , \ 30\ ,\ 35\ ,\ 48\ , \ 67 Median is the number in the middle. So, the median is 30.
|
68- Choice D is correct
The correct answer is \frac{ 1}{20} 3,000 out of 60,000 equals to \frac{3000}{60000} = \frac{3}{60} =\frac{ 1}{20}
|
69- Choice A is correct
The correct answer is 170 Use the information provided in the question to draw the shape. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ +\ b^2 = c^2 80^2 \ +\ 150^2 = c^2 ⇒ 6400 \ +\ 22500 = c^2 ⇒ 28900 = c^2 ⇒ c = 170
|
70- Choice C is correct
The correct answer is 87.5 The difference of 94 and 69 is 25. Therefore, 25 should be subtracted from the sum. 4400 \ –\ 25 = 4375, mean = \frac{sum \ of\ terms }{number \ of\ terms} ⇒ mean = \frac{4375 }{50} = 87.5
|
71- Choice D is correct
The correct answer is 90 To find the number of possible outfit combinations, multiply number of options for each factor: 3 \ ×\ 6\ ×\ 5 = 90
|
72- Choice D is correct
The correct answer is 320\ x^{11}\ y^6 Simplify. 5\ x^2\ \ y^3\ (4 \ x^3\ y\ )^3= 5\ x^2\ y^3\ (64\ x^9\ y^3\ ) = 320\ x^{11}\ y^6
|
73- Choice A is correct
The correct answer is 40 Plug in 124 for F and then solve for C. C=\frac{4}{12}\ (F \ –\ 32) ⇒ C=\frac{4}{12}\ (122 \ –\ 32) ⇒ C=\frac{4}{12}\ (90)=30
|
74- Choice D is correct
The correct answer is 70\% The failing rate is 18 out of 60 = \frac{18}{60} Change the fraction to percent: \frac{18}{60} \ ×\ 100\%=30\% 30 percent of students failed. Therefore, 70 percent of students passed the exam.
|
75- Choice B is correct
The correct answer is 10 Let x be the number. Write the equation and solve for x. 50\% of x=5⇒ 0.50 \ x\ =5 ⇒ x=5 \ ÷\ 0.50=10
|
76- Choice D is correct
The correct answer is \frac{1}{4} To get a sum of 6 for two dice, we can get 5 different options: (5, 1), (4, 2), (3, 3), (2, 4), (1, 5) To get a sum of 9 for two dice, we can get 4 different options: (6, 3), (5, 4), (4, 5), (3, 6) Therefore, there are 9 options to get the sum of 6 or 9. Since, we have 6 \ ×\ 6 = 36 total options, the probability of getting a sum of 6 and 9 is 9 out of 36 or \frac{1}{4}.
|
77- Choice A is correct
The correct answer is 33 average = \frac{\ sum\ \ of\ \ terms}{\ number\ \ of\ \ terms} ⇒ (average of 7 numbers) 21 = \frac{\ sum\ \ of\ \ numbers}{7} ⇒ sum of 7 numbers is 21 \ ×\ 7 = 147 (average of 4 numbers) 12 = \frac{\ sum\ \ of\ \ numbers }{4} ⇒sum of 4 numbers is 12 \ ×\ 4 = 48 sum of 7 numbers – sum of 4 numbers = sum of 3 numbers 147 \ – \ 48 = 99 average of 3 numbers =\frac {99 }{3}=33
|
78- Choice A is correct
The correct answer is (-\ 2,3) x\ +\ 2\ y\ =4. Plug in the values of x and y from choices provided. Then: 1.(−\ 2,3) x\ +\ 2\ y=4→−2\ +\ 2\ (3)=4→−2\ +\ 6=4 This is true! 2.(1,2) x\ +\ 2\ y=4→1\ +\ 2\ (2)=4→1\ +\ 4=4 This is NOT true! 3.(−\ 1,3) x\ +\ 2\ y=4→−1\ +\ 2\ (3)=4→−1\ +\ 6=4 This is NOT true! 4.(−\ 3,4) x\ +\ 2\ y =4→−3 \ +\ 2\ (4)=4→−3\ +\ 8=4 This is NOT true!
|
79- Choice B is correct
The correct answer is $810 Let x be all expenses, then \frac{22}{100}\ x\ =$660 →x=\frac{100\ ×\ $660}{22}=$3,000 He spent for his rent: \frac{27}{100}\ ×\ $3,000=$810
|
80- Choice D is correct
The correct answer is \frac{1}{3} Solving Systems of Equations by Elimination Multiply the first equation by (3), then add it to the second equation. \cfrac{\begin{align} 3 \ (3\ x\ +\ 5\ y=21)\\ - \ 9 \ x\ -\ 3\ y=-\ 15 \end{align}} {\begin{align} 9 \ x\ +\ 15\ y= 63\\ - \ 9\ x\ -\ 3\ y=-\ 15 \end{align}} \\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ 12\ y\ = 48 \ \ \ \Rightarrow y= 4 Plug in the value of x into one of the equations and solve for x. 3\ x\ +\ 5\ (4)= 21 \Rightarrow 3\ x\ +\ 20= 21 \Rightarrow 3\ x\ = 1 \Rightarrow x =\frac{1}{3}
|
81- Choice A is correct
The correct answer is 57 First, find the number. Let x be the number. Write the equation and solve for x. 120 \% of a number is 72, then: 1.2\ ×\ x=72⇒ x=72 \ ÷\ 1.2=60 95 \% of 60 is: 0.95 \ × \ 60 =57
|
82- Choice C is correct
The correct answer is 150 cm^2 The perimeter of the trapezoid is 36 cm. Therefore, the missing side (height) is = 64\ –\ 24 \ –\ 12\ –\ 18=10 Area of a trapezoid: A= \frac{ 1}{2}\ h\ (b_1\ +\ b_2)= \frac{ 1}{2}\ (10)\ (12\ +\ 18)=150
|
83- Choice B is correct
The correct answer is 2 Solve for y. 4\ x\ -\ 2\ y\ =8 ⇒ -\ 2\ y\ =8\ -\ 4\ x ⇒ y=2\ x\ -\ 4 The slope of the line is 2.
|
84- Choice A is correct
The correct answer is 6 hours The distance between Jason and Joe is 9 miles. Jason running at 5.5 miles per hour and Joe is running at the speed of 7 miles per hour. Therefore, every hour the distance is 1.5 miles less. 9\ ÷\ 1.5=6
|
85- Choice A is correct
The correct answer is 150\ x\ +\ 14,000 \ ≤\ 30,000 Let x be the number of new shoes the team can purchase. Therefore, the team can purchase 150 \ x. The team had $30,000 and spent $14,000. Now the team can spend on new shoes $16,000 at most. Now, write the inequality: 150\ x\ +\ 14,000 \ ≤\ 30,000
|
86- Choice D is correct
The correct answer is $726 Use simple interest formula: I=prt (I = interest, p = principal, r = rate, t = time) I=(13200)\ (0.055)\ (2)=726
|
87- Choice C is correct
The correct answer is 28 Let x be the width of the rectangle. Use Pythagorean Theorem: a^2 \ +\ b^2 = c^2 x ^2 \ +\ 6^2 = 10^2 ⇒ x ^2 \ +\ 36 = 100 ⇒ x ^2 = 100 \ –\ 36 = 64 ⇒ x = 8 Perimeter of the rectangle = 2 (length + width) = 2\ (8 \ +\ 6) = 2\ (14) = 28
|
88- Choice A is correct
The correct answer is \frac{1}{5} Isolate and solve for x. \frac{2}{3} \ x\ +\ \frac{1}{5}= \frac{1}{3} ⇒\frac{2}{3}\ x=\frac{1}{3} \ -\ \frac{1}{5} =\frac{2}{15} ⇒\frac{2}{3} \ x\ = \frac{2}{15} Multiply both sides by the reciprocal of the coefficient of x. (\frac{3}{2})\ \frac{2}{3} \ x\ =\frac{2}{15} \ (\frac{3}{2}) ⇒ x= \frac{6}{30} =\frac{1}{5}
|
89- Choice C is correct
The correct answer is 66 \ π in^2 Surface Area of a cylinder = 2π\ r\ (r \ +\ h), The radius of the cylinder is 3\ (6 \ ÷\ 2) inches and its height is 8 inches. Therefore, Surface Area of a cylinder = 2π\ (3)\ (3 \ +\ 8) = 66 \ π
|
90- Choice D is correct
The correct answer is 28 First, find the sum of five numbers. average = \frac{\ sum\ \ of\ \ terms}{\ number\ \ of\ \ terms} ⇒ 24 = \frac{\ sum\ \ of\ 5\ \ numbers}{5} ⇒ sum of 5 numbers = 24 \ ×\ 5 = 120 The sum of 5 numbers is 120. If a sixth number that is greater than 42 is added to these numbers, then the sum of 6 numbers must be greater than 162. 120 \ +\ 42 = 162 If the number was 42, then the average of the numbers is: average =\frac {\ sum \ \ of\ \ terms }{\ number\ \ of\ \ terms}=\frac{162}{6}=27 Since the number is bigger than 42. Then, the average of six numbers must be greater than 27. Choice D is greater than 27.
|